Yozgat, Yerköy Devlet Hastanesi bünyesinde hizmet veren Toplum Ruh Sağlığı Merkezinde; Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Selim Sağır, şizofrenili hasta yakınlarına Şizofreni Nedir, Hastayla İletişim Nasıl Kurulmalı, Psikotik Alevlenme Anında Hastalara Nasıl Yaklaşılmalı ve Damgalanma konularıyla ilgili eğitim verdi. 

Sağır yaptığı açıklamada; "Toplum Ruh Sağlığı Merkezi olarak biz eğitimleri düzenli aralıklarla veriyoruz. 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Gününde hasta yakınlarımızla yeniden buluşalım, bugünü birlikte analım istedik. Merkezimizde sadece hastalarla değil, birlikte yaşadıkları aileleriyle de sürekli iletişim halindeyiz. Ayrıca hastalarımızın aile ortamlarını da değerlendirebilmemiz için rutin ev ziyaretleri de yapıyoruz.

Şizofreni toplumumuz tarafından maalesef yanlış bilinen bir hastalıktır. Bunun hem hastaları hem de hasta yakınlarını olumsuz etkilediğini söylememiz gerekiyor. Özellikle medyada yapılan yorumlar hasta ve hasta yakınlarının damgalanmasını besleyerek rehabilitasyon sürecini sekteye uğratıyor. Şizofrenide hastanın bakım verenlerinin tedavinin her basamağında çok önemli rolleri var. Onların destekleri olmadan hastalıkla mücadele etmek neredeyse imkânsızdır. Bu açıdan hasta yakınlarının bilinçlendirilerek tedavi sürecine eklemlenmesi bizim için hayati önem taşımaktadır" dedi.