Soba zehirlenmeleri konusunda Yozgat İl Sağlık Müdürü Dr. Fatih Şahin vatandaşları uyardı.  

Soba zehirlenmesi durumunda camların hemen açılarak ortamın havalandırılması, ortamdan uzaklaşılarak, açık havaya çıkılması ve 112 Acil Yardım Servisinin aranması gerektiğini vurgulayan Şahin yaptığı açıklamada şunları söyledi; “Soba zehirlenmesi; odun, kömür gibi ısınma aracı olarak kullanılan maddelerin tam yanmaması sonucu ortaya çıkan karbonmonoksit ( CO ) gazından kaynaklanır. Bu gaz solunduğunda, akciğerlerden kana karışarak kanda oksijen taşıyan moleküllere bağlanır, oksijenin dokulara taşınmasını engeller. Bunun sonucunda dokulara yeterli oksijen taşınamaz ve kişi hayatını kaybeder.
               
Tatsız, renksiz, kokusuz olması ve tahriş etme özelliğinin olmaması nedeni ile fark edilmediği için “sessiz katil” olarak bilinmektedir. Karbonmonoksit zehirlenmesinde ilk belirtilerin baş ağrısı, yorgunluk hissi, mide bulantısı gibi semptomlardır. Genellikle bu semptomların ağırlığı karbonmonoksit düzeyi ve maruz kalınan süre ile ilişkilidir. Ciddi zehirlenmelerde baş dönmesi, kusma, bilinç kaybı ve ölüm görülür “ dedi.
 
Şahin korunmak içinse şunları belirtti; 
- Kullanılan her türlü ısıtma cihazının kalite belgesine sahip olup olmadığına, garantilerine ve garanti sürelerine dikkat edilmelidir.
- Kullanılan yakıtın standartlara uygunluğu kontrol edilmeli, izin belgesi olmayan satıcılardan kömür alınmamalıdır,
- Soba yakılırken aşırı doldurulmamasına dikkat edilmelidir.
- Sönmekte olan sobaya tekrar tutuşması için asla üstten yakıtlar konulmamalıdır.
- Soba tutuşturulurken yakıtın üstten yanması sağlanmalı, soba alttan yakılmamalıdır.
- Bacalar standartlara uygun ve yalıtımlı olmalı, düzenli olarak yetkili kişilere temizletilmelidir.
- Dumanın geri tepmesini önlemek için bacaların en üst noktasının çatının en üst noktasından 1m. daha yüksekte olması sağlanmalı ve baca şapkası mutlaka takılmalıdır.
- Konutlarda gaz kaçaklarına karşı uygun yerde dedektör bulundurulmalıdır.
- Kombi ve şohbenin bulunduğu yerdeki menfezler asla katılmamalıdır,
- Kombi ve şofbenlerin baca bağlantılarını mutlaka projesine uygun şekilde ve yetkili kişilere yaptırılmalıdır. Bacalar yatak odalarından, merdiven sahanlığından, bina girişlerinden, havalandırma boşluklarından, çatı arasından, banyo ve tuvaletten geçirilmemelidir.
- Sobanın bulunduğu yer sürekli havalandırılmalıdır.
- Lodoslu havalarda geceleri yatmadan önce sobalar söndürülmelidir.
- Doğru yakılan soba ısıtır, yanlış yakılan soba öldürür.