Soğuk hava meyve ağaçlarını vurdu

Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, ani mevsim değişikliğinin neden olduğu kar yağışı ve soğuk havanın çiçek açan sert çekirdekli meyvelere zarar vermiş olabileceğini belirterek, hafta içerisinde hasar tespiti çalışmalarına başlanacağını söyledi.
Yayınlanma tarihi: 12 Nisan 2015, Pazar günü, saat: 10:40

Doğanın uyanıp, meyve ağaçlarının çiçek açmaya başladığı şu günlerde yaşanılan ani mevsim değişikliğine bağlı yağan kar ve ardından gelen soğuk hava özellikle çiçek açan meyve ağaçlarına ciddi zarar verdi. Geçtiğimiz yıl meyve alamayan çiftçiler, bu yıl da aynı sorunla karşı karşıya kalmanın üzüntüsünü yaşıyor.

Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, ani hava değişikliği ile birlikte Nisan ayında yağan kar sonrasında hava sıcaklığının da eksilere düştüğünü hatırlatarak, yurdun önemli bölümünde sert çekirdekli olarak adlandırılan meyvelerin çiçekleme döneminde olmaları nedeniyle zarar görmüş olabileceğini söyledi. Özdemir, Türkiye'nin önemli tarım bölgeleri arasında yer alan Yozgat'ta 'kaplama' olarak adlandırılan meyve bahçesinin bulunmadığını, çiftçilerin kendi ihtiyaçları için dikimini yaptığı meyvelerin bulunduğuna vurgu yaparak, bu meyve ağaçlarındaki zararın tespiti amacıyla çalışma başlattıklarını, hafta içerisinde alan taraması yapılacağını ifade etti. Tahıl ekili alanlarda don olayının yaşanmasını beklemediklerinin altını çizen Özdemir, ''Kar yağışı ve soğuk hava devam ediyor. Şu aşamada tespit mümkün değil. Havanın normale dönmesiyle birlikte alan taraması yapılıp, soğuk havanın verdiği zarar var mı? tespit edilecektir. Ancak, şu aşamada sert çekirdekli dediğimiz meyve ağaçları çiçek döneminde olması nedeniyle önemli ölçüde zarar görmüş olabileceğini düşünüyoruz'' dedi. 
 

Haber/Fotoğraf: Seyfi Çelikkaya

Etiketler: ziyaattin özdemir   soğuk   meyve   ağaç   çiçek   zarar  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

10 + 7 = ?

 
haber yazılımı: buki