Sorgun Gençlik Derneği ve Sorgun Gençlik Merkezi işbirliğinde gençlerin İngilizce seviyelerinin ve konuşma becerilerinin artırılmasına yönelik ücretsiz İngilizce konuşma kulübü açıldı. 

Sorgun Gençlik Merkezi Müdürü Hasan Bakır, konuşma kulübünde alışılmış klasik eğitim yöntemlerinin dışında yaygın eğitim yöntemleri kullanılarak gençler İngilizceyi eğlenerek öğrendiklerini belirtti.

Bakır, Gençlik Merkezlerinin 81 ilde hayata geçirdiği Gençlik Merkezleri akademisi dil eğitimleri atölyesi kapsamında, Sorgun Gençlik Derneği işbirliği ile ortak bir konuşma kulübü oluşturduklarını ifade ederek, "Konuşma kulübümüzde klasik eğitim yöntemlerinin dışına çıkıyor, gençleri öğrenme süreçlerine dâhil ederek yaygın eğitim metotları ile hem eğlenmelerini hem de kalıcı olarak pratik İngilizce konuşabilmelerini sağlıyoruz.

Konuşma Kulübüne yoğun ilgi devam etmektedir. 10 kişilik bir grupla açmayı planladığımız konuşma kulübüne 20 kişiden fazla genç başvuru yaptı. Hepsi şuanda konuşma kulübüne devam etmektedir. Ayrıca ikinci bir konuşma kulübü içinde yeni kayıtlar alınmaya başladı" dedi.

Sorgun Gençlik Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Halil Uğuz ise, Yaygın Eğitimin kısaca, örgün eğitim dışında kalan ve belirli bir program dâhilinde sistemli bir şekilde ilerleyen öğrenme süreçlerini tanımladığını vurgulayarak, 21. yüzyılda etkin bir yaygın eğitimden söz edebilmek için; eğitim sürecinin, öğrenen merkezli olduğundan, farklı öğrenme türlerine cevap verebiliyor olduğundan emin olmak gerektiğini vurguladı.

Uğuz açıklamasının devamında şunları kaydetti. "Çevremizde sürekli İngilizce kursları açılmakta fakat belirli bir süreden sonra dil öğrenilmeden kurs yarıda bırakılmaktadır. Bu sorunu sık sık gençlerden de duymaktayız. Bizde bu konuşma kulübü ile klasik dil öğretiminin dışına çıkarak gençlerin yaşayarak, yaparak ve bizzat dahil oldukları ortamlar ve programlar hazırlayarak dil öğrenmelerini sağlıyoruz. Bu sistemle dil öğrenmek hem eğlenceli hem de kalıcı olacağına inanıyoruz. 

Bu konuşma kulübü ile gençlere esnek, öğrenici merkezli ve katılımcı odaklı, teorikten ziyade pratik bir dil öğrenimi sağlanmayı amaçlamaktayız. Yenilikçi ve farklı sistemle oluşturduğumuz konuşma kulübü ile dil sorunu çözeceğine ve gençlerin dil öğrenmede ki korkularını yeneceğimize inanıyoruz.

Sorgun Gençlik Derneği olarak sürekli gençlere yönelik Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde Eğitim kursları düzenlemekteyiz. Bu eğitimlere önceliğimizi Yozgat’ta yaşayan gençlere vermekteyiz. Fakat zaman zaman katılımcı bulmakta zorlanmaktayız. Bunun en büyük nedeni ise gençlerin dil bilmemesi ve kendilerine güvenmemeleridir. 

Umarım bu kulübü başarıyla tamamlarız ve günümüz gençlerin en büyük sorunları arasında yer alan İngilizce sorununu aşarız. İnşallah bu konuşma kulübü Yozgat bölgesine yayılır ve aynı sistemle eğitimler verilerek özellikle gençlerin dil becerileri artar. İşbirliği için Sorgun Gençlik Merkezi müdürümüze ve çalışanlarına çok teşekkür ediyorum."