Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğinde, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci,’nin da katılımıyla düzenlenen törenle Akredite olan odalar sertifikalarını aldı. 
 
Törende konuşan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, “Düzenlenen sertifika töreni ile 33 oda ve borsa ile İMEAK Deniz Ticaret Odası'nın 2 şubesinin de 5 yıldız kapsamına girmeye hak kazandığını” ifade ederek; "5 yıldızın manası şudur; bugün 5 yıldızlı olan oda ve borsalarımız, hizmet kalitesi anlamında Londra'daki, Paris'teki, Berlin'deki oda ve borsalar seviyesine ulaşmış durumda. Onlar üyelerine hangi standartta hizmet veriyorsa, bu oda ve borsalarımız da minimum aynı seviyede hizmet veriyorlar." Dedi.
 
Sorgun Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Üzeyir Arslan  "5 yıldızlı Akredite Oda" olmasıyla ilgili değerlendirmelerde bulunarak, "Akreditasyon bir kuruluşun verdiği hizmet kalitesinin, sürekliliğinin ve sürekli gelişme sağlayarak üye ve tüm paydaşlarına fayda temelinde katkı sağladığının tescilidir. Bu sistemin amacı odalarımız ve borsalarımız arasında kalite bilincinin yerleştirilmesi oda borsa sisteminin iş dünyası nezdinde saygınlığını ve hizmet türlerinin arttırılması hizmet kalitelerinin iyileştirilmesi, oda-borsa sistemlerinin birbirine yakınlaşmasının sağlanması ve bu sayede Türk oda-borsa sisteminin Avrupa oda borsa sistemine uyumunun sağlanmasıdır."dedi.
 
Sorgun TSO olarak Avrupa’da hizmet veren odalara uyum sağlamış olmanın verdiği güven ve huzurla; Görev ve sorumluluklarımızın artmış olduğu bilinci ile verdiğimiz hizmet kalitesini her geçen gün artırarak odamızın iş dünyası ve oda borsalar nezdinde ki yerini sağlamlaştırmak için çalışmalarımıza devam edeceğiz diyen Başkan Arslan, "Bu başarıda büyük emeği olan değerli çalışanlarımıza, yönetim kurulu üyelerimize, meclis üyelerimize ve meslek komitesi üyelerimize, ayrıca bu sistemi oda/borsalarımıza kazandıran başta TOBB Yönetim Kurulu Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu’na teşekkür ediyorum.” diye ifade etti.
 
Sertifika törenine Oda Yönetim Kurulu Başkanı Üzeyir Arslan, Genel Sekreter Sami Erdoğan, Yönetim Kurulu Üyeleri Süleyman Şener, Kadir Kılıç, Meclis Başkanı Rıfat Kaplan, Meclis Üyesi İsmail Baran, Akademik Danışman Yrd. Doç. Dr. Mehmet Kara, ilçe yerel basından Selam Gazetesi Sahibi Durali Doğan ve Gerçek Haber Gazetesi Sahibi Halit Yılmaz katılım gösterdi.