Sorgun Kaymakamlığı, Sorgun İlçe Müftülüğü, Çağlayan Gençlik Merkezi ve Sorgun Gençlik Merkezinin organize ettiği “Dedeciğim Ben Geldim” adlı 18 Mart Çanakkale Şehitlerini anma programı düzenlendi. 

Programa Sorgun İlçe Kaymakamı Ali Arslantaş, Sorgun Belediye Başkanvekili Mehmet Saraç, Garnizon Komutan vekili Jandarma Teğmen Ali Özcan, Sorgun İlçe Müftüsü Hasan Görer, Sorgun İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Levent Tuncer ve vatandaşlar katıldı.

18 Mart Çanakkale Şehitlerini anma programı Sorgun Garajlar Yeni Camiinde düzenlenen programla gerçekleştirildi. Sabah namazında şehitlerimiz için Kuran-ı Kerim okunup, yirmi beş bin hatimlerin duası yapıldı. Namazın ardından katılımcılara Sorgun Belediye Düğün Salonunda Çanakkale menüsü ikramı edilip, günün anlam ve önemine dair bütün katılımcılara Çanakkale kabalağı ve yeleği hediye edildi.

Sorgun İlçe Kaymakamı Ali Arslantaş, Türk Milletinin tarihinde ayrı bir önem taşıyan Çanakkale Muharebelerinde 250 bin şehit verdiğimizi belirterek “Adları ne olursa olsun Bulancaklı İdris, Bigalı Mehmet, Kınalı Hasan, Cideli Mahmut, İstanbullu Mektepliler yurdun dört bir yanından gelmiş, aynı yürekte, aynı inançta, aynı duada, aynı mekanda bulunmuş, Çanakkale'de geçit vermeyip şehitlik mertebesine ulaşmışlardır. Tüm dünyaya Çanakkale'nin geçilemeyeceğini ispat etmişlerdir. Bu vesile ile ben tekrardan Çanakkale Şehitlerimizi bir kez daha saygıyla anıyor, Allah’tan rahmet mekanları cennet olsun diyorum”dedi. 

Çağlayan Gençlik Merkezi Müdürü Özdemir Öztürk “Bugün; Türk’ün ulusal savaş tarihine altın harflerle yazılan Çanakkale Zaferi’nin 101.Yıldönümünü kutlamanın ve mukaddes vatanımız için canlarını seve seve feda eden şehitlerimizin Şehitler Günü’nü idrak etmenin onurunu ve gururunu yaşamaktayız. Çanakkale Zaferi; dünya literatüründe bir dönüm noktasının yaşandığı, güç dengelerinin tamamen değiştiği, olayların akışı üzerinde Türk Milletinin belirleyici ve aktif bir rol oynadığı ve de Kurtuluş Savaşımızın ilk meşalesinin tutuşturulduğu, yüce Türk Milletinin kahramanlık ve fedakarlıklarının doruk noktasına ulaştığı bir prestij ve azmin mücadelesi olmuştur.” Dedi.