Şeker fabrikası özelleştirmelerinde şok gelişme yaşandı. Geçtiğimiz nisan ve mayıs aylarında ihalesi yapılan ancak bir türlü devralınmayan Ilgın, Burdur ve Yozgat şeker fabrikalarının satışının iptal edildiği öğrenildi. İktidar 3 şeker fabrikasından 1.4 milyar lira gelir bekliyordu.

Şeker-İş Sendikası Başkanı İsa Gök, yaptığı açıklamada ‘Henüz resmi açıklama olmadı ama iptal edildiğini duyduk' dedi. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) yetkilileri de nihai karar için toplandıklarını bildirdi.

ÖİB, 3 fabrikanın devri için ihaleyi kazanan şirketlere devir için 25 Aralık 2019'a kadar süre vermişti. Ancak 25 Aralık geçmesine rağmen 3 fabrika için de gerekli ödemenin ÖİB'in hesaplarına yatırılmadığı bildirildi.

Cumhuriyet Halk Partisi Yozgat Milletvekili Ali Keven ise, özelleştirme sonrasında devri yapılamayan Yozgat, Burdur ve Ilgın Şeker Fabrikaları ile ilgili dikkat çekici bilgiler verdi.

Milletvekili Keven, “Torba Kanun Teklifi 35. Madde ile 4735 sayılı Kamu İhale Sözleşmeleri Kanunu’na bir geçici madde eklenmesi teklif ediliyor. Bu teklif metnine göre 30 Haziran 2018 tarihinden önce ihalesi yapılmış işlerde yüklenici firmaları ekonomik krizden kurtarmak adına bu krizin faturası kamuya yani halka yükleniyor. İhaleyi alan yüklenici firmanın teminatları gelir kaydedilmeden geri iade edilerek firmaya işin feshini ve iptalini isteme hakkı veriyorlar. Şeker Fabrikaları’nın satış ihalelerinde olduğu gibi kamuya ait inşaat ihalelerinde de müteahhitlerin üstlenmeleri gereken sorumluluğu devlet üstlenecek, gelir kaydetmesi gereken teminatı iade edecek ve kamu milyarlarca lira zarara uğratılarak krizin faturası halka kesilmiş olacak. Bu kanun değişikliğine kimler onay verecek kimler karşı çıkacak hep birlikte göreceğiz” diye konuştu.