Yozgat’ta tarım ve hayvancılıkla alakalı bütün sektörlerin gelişmesi için önemli bir fırsat olarak görülen Sorgun Tarım Hayvancılık Gıda Sanayi Makine ve Ekipmanları Fuarı’nın 2’ncisi düzenlenen törenle Sorgun Fuar alanında açıldı.

Sorgun fuar alanında düzenlenen törene Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç, AK Parti Yozgat Milletvekili Ertuğrul Soysal, Yozgat Alay Komutanı Albay Selçuk Yıldırım, Sorgun Kaymakam vekili Oğuzhan Sargın, Belediye Başkanı Ahmet Şimşek, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Üzeyir Arslan, sivil toplum kuruşlu temsilcileri, çiftçiler ve firma yetkilileri katıldı.

Fuarın açılış konuşmasını yapan Sorgun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Üzeyir Arslan, Sorgun için her geçen gün daha yeni, daha iyi bir şeyler yapmak çalıştıklarını belirterek, "Sorgun için tarım ve hayvancılık kalkınmanın en önemli sektörlerinden birisidir. Amacımız güçlü olduğumuz tarım ve hayvancılık potansiyelimizi bağlı olduğu sanayi kuruluşları ile entegre edip ilçemizi bir cazibe merkezi haline getirmektir" dedi.

Sorgun Belediye Başkanı Ahmet Şimşek'de Türkiye'nin en iyi yeşil mercimeğinin ve nohut'un Yozgat'ta yetiştiğini belirterek "Türkiye'de bizden daha iyi yeşil mercimek ve nohut üreten bir başka vilayet bulamazsınız. Buğday'da da Konya'dan sonra yine Yozgat'ta bulabilirsiniz. Bu fuarla birlikte çiftçimiz son teknolojiyi yerinde görürken, sanayiciler de ürettikleri ürünü çiftçimizin hizmetine sunmaktadır" diye konuştu.

AK Parti Yozgat Milletvekili Ertuğrul Soysal'da yaptığı konuşmada, Yozgat Anadolu'nun ortasında bir yer olduğunu ekonomisinin de tarım ve hayvancılık olduğunu ifade ederek, "Bu fuarın düzenlemesi çok önemli. Çünkü yıllardır bu bölgede geleneksel olarak yapılan bir tarım ve hayvancılık var. Çok şükür AK parti hükümetimizin tarım ve hayvancılığı verdiği desteklerle geleneksel üretimden uzaklaşıp artık teknoloji ile üretim yapar hale geldi çiftçimiz. Fuarın bir diğer özelliği ise rekabet ortamının oluşmasıdır. Malum buradaki firmalar ürünlerini piyasanda biraz daha aşağı fiyatlara satabilir" şeklinde konuştu.

Son konuşmayı yapan Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç, ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalı olan Yozgat'ı üreten bir şehit haline getireceklerini ifade ederek, "Tarım ve hayvancılıkta olan üretimi artırarak Yozgat'ta 15 milyon dolar olan ihracatı da yükselteceğiz. Nasıl yükselteceğiz. İnsanımıza pozitif düşünceleri anlatarak kendilerine güveni giydireceğiz. İşte bu tür fuarlar, bu tür sosyal ve ekonomik organizasyonlar ilin kendini getirmeye çalışır. Türkiye ihracatındaki artışı, uluslararasındaki dik duruşunu sağlıyor. Neyle sağlıyor. Dünyadaki egemenleri yüzüne dünya beşten büyüktür diye bilen bir Cumhurbaşkanı, gelişmiş bir demokrasisi, halkının yönetimine ortak koyduğu bir idare şekli ihracatını öne alan, sanayicisi ile, üreticisi ile bu ülke önümüzdeki yıllarda daha iyi şekle gelecek" dedi.

Geniş alana kurulan Tarım Fuarında en çok ilgiyi devasa traktörler çekerken son teknoloji tarım aletleri, tarım ürünlerinin yanısıra Siirt'in fıstığı, Malatya'nın kayısısı, Sorgun'un pestili, doğal balı gibi Türkiye'nin dört bir yanından gelen firmalar yöresel ürünler sergiliyor.

Bugün açılışı gerçekleştirilen 2.AGRO Sorgun Tarım Hayvancılık Gıda Sanayi Makine ve Ekipmanları Fuarı pazar günü akşama kadar açık kalacak.