Sorgun Yunus Emre Ortaokulu tarafından hazırlanan ve Türkiye Ulusal Ajansı tarafından finanse edilen Erasmus + Okul Eğitimi Personel Hareketliliği Programı "Etkili İletişim Ve Çatışma Çözümünde Yenilikçi Yöntemler" isimli proje kapsamında kurs programına katılan 10 öğretmen İtalya ülkesinden döndü.

Kurs programı 21 Ocak 1 Şubat 2017 tarihleri arasında İtalya’da gerçekleşti. Projenin temel konusu olan etkili iletişim ve çatışma çözümü konusunda yapılan çalışmaların İtalya'da nasıl uygulandığını öğrenen proje katılımcıları eğitim sistemini inceleme fırsatı buldu. 

Proje kapsamında, Etkili iletişim ve çatışma çözümü konusunda 10 gün boyunca, 10 öğretmen, 4 farklı eğitmen tarafından eğitim alarak, farklı kurum, kuruluş ve okulları ziyarette ettiler. Öğretmenler Avrupalı meslektaşlarıyla bir araya gelerek bilgi alış verişinde bulunurken, eğitim programıyla etkili iletişim ve çatışma çözümü konularında sınıf içi ve dışında eksikliklerin giderilmesi için yeni beceriler, yeni teknik ve metot geliştirme becerisi kazandılar.

Projenin bundan sonraki süreçte kurs eğitimine katılan öğretmenler, Sorgun ilçesinde bulunan diğer okullarda öğretmenlere bilgilendirme toplantıları ve atölye çalışmaları yapacaklar. Bu toplantılarda projem ile ilgili genel bilgilerin paylaşımı ve kurs eğitiminde edinilen bilgi, beceri, kazanımlar aktarılacak.

Sorgun Yunus Emre Ortaokulu öğretmenleri proje içeriğinde ki kurs eğitiminde, gözlemlemelerde ve kıyaslama faaliyetlerinde elde ettikleri tüm kazanımlarını gösteren Europass Sertifikası aldılar.