Sendika ile Sorgun Belediye Başkanlığı arasında 9.uncu dönem, Sorgun Belediye Başkanı Ahmet Şimşek ile de 6.ncı dönem toplu-iş sözleşmesi imzalandı.

Toplu-iş sözleşmesi imza törenine, Sorgun Belediye Başkanı Ahmet Şimşek, Muhasebe Müdürü Mustafa Erciyas, Yazı İşleri Müdürü Oral Künbetli, Sendika Disiplin Kurulu Üyeleri Mehmet Demirbilek, Erdoğan Yiğit, Haluk Kılıç, İşyeri Sendika Temsilcisi Ömer Kayhan ve belediye çalışanları katıldı.

Sorgun Belediyesi ile yapılan Toplu-İş Sözleşmesi ile, yürüklük süresi iki yıl süreli olarak anlaşma sağlandı. Bu kapsamda Toplu-iş sözleşmesi ücret zammı, devlet memurları ücretlerine gelen zam oranı ile Enflasyon farkı çalışan üyelerin  günlük ücretlerine yansıtılacak.  En düşük 95 TL alan sendika üyesinin yevmisi 102 TL ye yükseltildi.  Sorgun Belediyesinde en düşük 2 bin 900 TL maaş alan üye eline geçecek net maaş tutarı 3 bin100 TL, en yüksek net maaş tutarı, 3 bin 300 TL olarak belirlendi.  Üyelerin maaşlarına sosyal haklar hariç 300 TL artış yapıldı. İkramiye gün sayısı, 88 günden 90 güne, çıkarılırken, Bayram Harçlığı, Ramazan Bayramı için 260 TL- 270 TL, Kurban Bayramı için 380-TL-400-TL, Öğrenim Yardımı 230 TL – 250 TL- 300 TL, Ölüm Yardımı 900 TL 650 TL, Tabi Afet Yardımı 1.550 TL Evlenme Yardımı 1.550 oldu.

Sorgun Belediye Başkanı Ahmet Şimşek, belediye çalışanlarının tamamında fark gözetmeksizin hepsinin kendileri için aynı olduğunu söyledi. Şimşek, “Sorgun belediye başkanlığında çalışan, kadrolusu, geçicisi, taşeron işçisinin tamamı bizim için aynıdır. Bizim işçilerimiz hepsi belediyenin öz evladıdır. Belediyemizin imkânları el verdiği sürece en iyi şartlarda ücretlerini vermeye çalışıyoruz. Biz sizlerle dağları dümdüz ettik, Sorgun belediyesini örnek belediye, Sorgun ilçemizi örnek İlçe yaptık. Çoğu ilin çoğu ilçenin hayal bile edemeyeceği işleri sizlerle yaptık. 100 km asfalt yol yaptık. Bizler sizlerle beraber gecemizi gündüzümüze katıp Sorgun’u Sorgun yaptık." dedi.

Hizmet-iş Sendikası Yozgat Şube Başkanı ve Hak-İş İl Temsilcisi Ferman Zararsız, Başkan Şimşek’in göreve başladığı günden bu yana işçilerin maaşlarını düzenli olarak gününde aldığını belirtti. Zararsız, “Sorgun Belediye Başkanımız Ahmet Şimşek bey, göreve geldiği günden bu güne kadar işçilerin alın teri kurumadan maaşlarını gününde ödemiştir. Kendisi ile 6 dönemdir toplu-iş sözleşme imzaladık, belediyenin imkânları elverdiği sürece işçinin alın teri üzerinde asla pazarlık yapmadı. Şahsım ve tüm çalışanlar adına kendisine teşekkür ediyoruz.”dedi.

2013 yılından bu güne kadar taşeron işçilerinde sendikalarına kayıtlı olduğunu vurgulayan Zararsız, “Yetkiler 2015 yılında geldi. Sorgun Belediye Başkanlığında taşeron şirketlerde çalışan 156 üyemizin de toplu-iş sözleşme görüşmeleri devam etmektedir. Sorgun Belediyesi Başkanlığı işyerlerinde, Arma şirketinde çalışan 74 taşeron işçimizin, Yozgat Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünde çalışan 25 taşeron işçimizin toplu- iş sözleşmeleri için 18.11.2015 tarihinde Kamu İşveren Sendikası ile masaya oturduk ama anlaşma sağlanamadı. Arabulucuya gönderildi. Arabulucudan sonra Yüksek Hakeme gönderilecek.  Toplu- İş Sözleşmeleri Yüksek Hakem Kurulu belirleyecek. Yüksek Hakem Kurulundan sonra Sorgun Belediyesinde çalışan ve Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürlüğünde çalışan taşeron işçilerimizde inşallah mutlu sona ulaşacaklar. Gönlümüz istiyor ki bu taşeron işçilerimizin toplu- iş sözleşmelerinde Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Şimşek’le  imzalayalım. Ama toplu iş sözleşmelerimiz Yüksek Hakem Kurulundan geldikten sonra bu salonda yine sayın belediye başkanımız ile taşeron işçilerimizin toplu-iş sözleşmesi imza törenlerini inşallah yaparız.” diye konuştu.