Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Salih Karacabey'in makamında düzenlenen imza töreninde Vali Yardımcısı Salih Altun'da hazır bulundu. Yapılan protokolde üniversite toplumun kanayan yarası olan aile içi şiddet, cinsel istismar ve kadın hakları konusunda Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'ne akademik destek sağlayacak.

İmza töreni sırasında açıklamalarda bulunan Rektör Karacabey, yapılan işbirliğinden Yozgat'ın karlı çıkacağını söyledi.

Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Salih Karacabey, "Üniversite olarak, bütün fakültelerimizle kurumlarımızla paydaşlık yaparak şehrimize her açıdan katkı sağlamayı kendimize hedef edindik. Bu açıdan kadın sorunları araştırma ve uygulama merkezi gibi özel merkezler kurarak ilimizde çeşitli alanlarda araştırmalar yapıyoruz. İlimizde ki kurumlar bizim öğrencilerimiz için bir uygulama alanıdır. Öğrencilerimiz yaşlı bakım gibi stajlarını Yozgat'ta yapıyorlar. Dolayısıyla biz bu kurumlara bilgi desteği kültürel gelişme desteği sağlıyoruz. Bu işbirliklerinden hem şehrimiz hem üniversitemiz için büyük menfaatler sağlanıyor. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğümüze teşekkür ediyorum. Umarım kazanan Yozgat olur" ifadelerini kullandı.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Abdullah Neşeli, "İl Müdürlüğü olarak  kadınlara karşı ayrımcılığı önlemek, dışlanmaya karşı toplumsal hayatta ayrımcılığa uğramadan etkin biçimde katılmalarını sağlamak ve şehit ve gazi yakınlarına yönelik sosyal hizmet faaliyetlerini yürütmek için çaba sarf etmekteyiz. Bizler günümüz istatistiklerini incelediğimizde sürekli birbiriyle tartışan, aralarında sürtüşme olan ailelerin çocuklarının, huzurlu ailelerin çocuklarına oranla daha fazla suç işlediğini bilmekteyiz. Huzursuz bir aile ortamında yetişen her 100 çocuktan 78’inin, huzurlu bir ortamda yetişen her 100 çocuktan 4’ünün suç işlediğini görmekteyiz. Yetişkin nüfusun yaklaşık yüzde 5’inin uyuşturucu kullandığını, Yozgat'ın boşanma hızının 47. sırada yer aldığını 13 bin 319 çocuğun devlet kurumlarında  bakım altında bulunurken 8 bin 487 çocuğun yakın takipte olduğunu, yaşlı nüfusun 48,9 unun huzurevinde kalmayı istediklerini resmi kayıtlarda rastlamaktayız. Bu istatistikler bizlere sorumluluğumuzun önemli olduğunu göstermekte ve alanda daha fazla yer almamızı gerekli kılmaktadır" dedi.

Neşeli, "Bizler Bozok Üniversitesi ile yapılacak olan bu protokolle aile ve aile kurumunun desteklenmesi, kadın-erkek eşitliğinin sağlanması, çocuk hakları ile çocuğa ve kadına yönelik şiddetin önlenmesi, yaşlı ve engelli farkındalığının oluşması, madde kullanımının önüne geçilmesi kısaca sosyal politikalarda duyarlılığın artırılması amacıyla öğrenci, öğretim üyeleri/görevlileri ve halka yönelik eğitim, seminer, konferans, panel, açık oturum bilimsel anket gibi etkinlikler düzenleyerek hedef kitlenin sorunlarına yönelik çalışmalar çözüm önerileri sunarak etkili olmak istiyoruz. Ayrıca istekli öğretim elemanları ve öğrenciler ile müdürlüğümüze bağlı kuruluşlarda bakım altında bulunan çocukların rehabilite edilmesi ve sosyo kültürel açıdan gelişimlerinin sağlanmasında çalışmalar yürütülecek. Bizim çocuklar eğitim, sosyal, kültürel, sportif yaşam alanlarının kullanımının önüne açılarak çocuklarımızın üniversite tanışmaları ve üniversiteli birey olmaları yönünde çalışmalar yapılacaktır. Artık Üniversite öğrencileri sosyal sorumluluk kapsamında müdürlüğümüze bağlı kuruluşlarında daha kolay çalışma imkanına kavuşacaklardır" şeklinde konuştu.