Bu sene 17'incisi düzenlenen Sürmeli etkinlikleri kapsamında Yozgat Belediyesi ve Halk Sağlığı Müdürlüğü’nün katkılarıyla 'Sağlıklı Yaşam İçin Bisikletini Al Gel' etkinliğinde, vatandaşlar ve öğrencilerden oluşan bisiklet tutkunları bir araya geldi. 

Büyük ilgi gören etkinliğe katılan Yozgat Belediye Başkanı Dr. Kazım Arslan, vatandaşların dikkatini çekmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla öğrencilerle birlikte pedal çevirdi.

Bisiklet turuna Belediye Başkanı Kazım Arslan, Halk Sağlığı Müdürü Mehmet Akif Karaarslan, Belediye Başkan Yardımcısı Talip Karslıoğlu, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. Cumhuriyet Meydanı’ndan Kent Parka kadar kadar pedal çeviren katılımcılara ayran ve su dağıtımı yapıldıktan sonra Yozgat Belediyesi Sürmeli halk Oyunları ekibi gösterisi yapıldı.

Düzenlenen tur sonrası bir açıklama yapan Başkan Arslan, “Bisiklet denildiği zaman bisiklet yolları olması lazım. Yozgat bu yönüyle fakir. Coğrafya olarak da zor. İnşallah bu yıl içerisinde 4-5 km bisiklet yolu yapmayı planlıyoruz. Böylece insanlarımız daha fazla bisiklet kullanır. Bunun bize iki türlü faydası olacak. Birincisi insanlarımız kendi sağlıkları için bir şeyler yapmış olacaklar. İkincisi de bisikletin kullanımını yaygınlaşmasıyla şehir içi trafiğe çare bulmuş olacağız. Gayemiz budur. Bunu özendirmektir. İnsanların kendi sağlıkları için bir şeyler yapmaktır” dedi.

Halk Sağlığı Müdürü Mehmet Akif Karaarslan ise yaptığı açıklamda, “Sürmeli Kültür Şenlikleri kapsamında destek verdik. İnsanlarımızı sağlıklı yaşamaya teşvik etmektir. Çünkü sağlıklı yaşandığı, spor yapıldığı zaman birçok kronik hastalığın önüne geçiyoruz. Bunu teşvik etmek için bizlerde destek veriyoruz” diye konuştu.