Yozgat Belediyesi tarafından bu yıl 17’ncisi düzenlenen Uluslararası Sürmeli Kültür Sanat ve Sosyal Etkinlikleri, sünnet şöleni ile başladı.
 
Daha önce Bozok Üniversitesi Araştırma Hastanesinde sünnet edilen 103 çocuk, şenlik öncesinde otobüslerle şehir turu atıp, aileleriyle birlikte şehitliğe giderek şehitler için dua okudular. Ardından Cumhuriyet Alanı'ndaki şölene geçen minikler, burada dağıtılan etli sünnet pilavından tattılar. Hep birlikte hatıra fotoğrafı çekilen miniklerin ardından Azerbaycan Devlet Halk Dansları Topluluğu sahneye çıkarak, Azerbaycan dans figürlerini sergiledi.
 
Sürmeli Kültür Sanat ve Sosyal Etkinliklerinin 17’ncisini düzenlediklerini söyleyen ve bu ekinliklerin içerisinde 103 çocuğun sünnet edildiğini vurgulayan Belediye Başkanı Kazım Arslan, “Ülkemizin içerisinde bulunduğu süreç malum. Ama bir takım sosyal kültürel etkinliklerinde devam etmesi kaçınılmaz oluyor. Bu etkinlikler kapsamında açılış programımızda yavrularımızın sünnet merasimi ve sonrasındaki sevinçlerini, heyecanlarını beraberce yaşamak istedik. Bu tür aktiviteler birliğimizi bütünlüğümüzü pekiştiren çalışmalardır. Allah birliğimizi beraberliğimizi bozdurmasın” şeklinde konuştu.

Etkinlik çerçevesinde konuşan Vali Kemal Yurtnaç Sürmeli Kültür Sanat ve Sosyal Etkinliklerine katılmaktan mutluluk duyduğunu ifade etti. Vali Yurtnaç, "Nasibimizde, bu sene Yozgat’ta bu güzel etkinlikte sizlerle beraber olmak varmış. Biliyorsunuz hayat böyle çok hızlı bir şekilde devam ediyor. Bir tarafta acılarımız, bir tarafta sevinçlerimiz var. Ama devlet ve toplum hayatı bunun beraber gitmesini gerektiriyor. Dolayısıyla üzüleceğimiz zaman beraber üzüleceğiz, sevineceğimiz zaman beraber sevineceğiz. Millet olma bilinci ve şuuru bunu gerektiriyor” dedi.

Yozgat’ta ki hareketliliğin yeterli olmadığını ve bu hareketliliği artıracaklarının altını çizen Vali Yurtnaç şunları söyledi; “Yozgat’a göreve başladığımda şunu ifade etmiştim, ‘Yozgat’ı hareketlendireceğiz, Yozgat’ı dışarı açacağız.’ Yozgat’a dışarıdan gelenlerin istatistiğine baktım, yerli turist 1000, yabancı turist 100 bile değil. Yani 50 - 60 civarında. Biz, bu hareketliliği önümüzdeki süreç içerisinde fazlalaştıracağız. Bu tür kültürel etkinliklerle fazlalaştıracağız. Belediyemize yaptığı bu kültürel etkinlikten dolayı ayrıca teşekkür ediyorum”

Programa Vali Kemal Yurtnaç’ın yanı sıra İl Jandarma Komutanı Albay Selçuk Yıldırım, Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Ataman, Vali Yardımcıları Yavuz Güner ve Gökhan İkitemur, Belediye Başkanı Kazım Arslan ve çok sayıda vatandaş katıldı.