Bir süredir Yozgat ile birlikte diğer illerin de sahiplendiği Tandır Kebabı, Yozgat Belediyesi’nin girişimleriyle 6769 Sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu kapsamında, Yozgat adına tescillendi.

Daha önce Arabaşı, Çanak Peyniri ve Parmak Çöreğini tescil ettirdiklerini belirten Yozgat Belediye Başkanı Kazım Arslan, yine Yozgat’ın yöresel damak tatları arasında yer alan Tandır kebabının Yozgat’a ait olduğunu 07 Aralık itibariyle 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu kapsamında tescil ettirdiklerini söyledi.

Yozgat’ın kendine özgü birtakım ürünlerinin olduğunu ve bu ürünlerin sahiplenilmesi adına çalışmalar yürüttüklerini aktaran Başkan Arslan, “Yozgat’ımızın damak tadı olarak kendine özgü bir takım ürünleri var. Bu ürünlerin zamanla kaybolup gitmemesi ve başkaları tarafından sahiplenilmemesi maksadıyla çalışmalar yapıyoruz. Bu çalışmalar neticesinde daha öncesinde Arabaşı, Çanak Peyniri ve Parmak Çörek Yozgat adına tescillenmişti. Şimdi de Tandır kebabını Yozgat’ımız için tescil ettirdik. 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu kapsamında 07 Aralık itibariyle tandır kebabı Yozgat’a özgü bir lezzet olarak tescilledi. Bundan sonra tandır kebabı Yozgat ile birlikte anılacak” dedi.

TANDIR’IN PÜF NOKTASI
Yozgat Tandır kebabını diğer kebap türlerinden ayıran en önemli özellik söz konusu kebabın hazırlanmasında kullanılan etin Bozok Yaylası’nda doğal ortamda, doğal besinlerle beslenerek yetiştirilen ve toklu diye tabir edilen 1 yaş kuzulardan elde edilmiş olmasıdır. Kendine has pişirme tekniği olan özel olarak hazırlanmış tandır ocaklarında iki taraflı ateşin ortasında şişlere takılarak pişirilir. 

TANDIR OCAĞI
Tandır ocağı; ateş tuğlasının üzerine 250-300 kg tuz ile ateş toprağı karıştırılarak elde edilen harçtan üretilmektedir. Bu şekilde ocak ısıyı muhafaza etmektedir. Ocağın ortasında uzun bir demir bulunmakta ve iki tarafında ateş yanmaktadır. Alt orta kısımda tava bulunmakta olup etten akan yağ burada birikmektedir. Burada biriken yağ süzülerek servis edilen ekmekler yağlanır.

TANDIR KEBABI NASIL YAPILIR?
Malzemeler(4 kişilik): 1 kg kuzu eti 1/2 domates 250 gr sivri biber 2 baş kuru soğan, tuz ve karabiber 

Yapılışı: Tandır Kebabı kuzu etinin sinirlerinin çıkarılıp yağlarından arındırılarak büyük parçalara bölünmesinden sonra kuzu etlerinin tuza batırılması ve yirmi dört saat buzdolabında bekletilmesi sonucu elde edilen etten yapılır. Bu arada özel topraktan yapılmış tandırın iki kenar kısmına meşe odunları yerleştirilerek yakılır. Tandırdaki ateş köz haline geldiğinde bir gün önceden dinlenmeye bırakılan etler demir şişe batırılarak fırına verilir. Etler yaklaşık bir saat sonra tandırdan çıkarılır. Bıçakla birkaç yerinden delinerek tekrar tandıra verilir. Yirmi beş otuz dakika daha pişirildikten sonra çıkarılır, otuz dakika daha bekletilir. Bundan sonra etler yaprak biçiminde dilimlenip domates, maydanoz, biber, soğan ve lavaş ekmeğiyle servis yapılır.