Yozgat’ın tarihi dokusunun korunup, gelecek kuşaklara aktarılmasına yönelik çalışmalar kapsamında, aralarında tarihi hamamın da yer aldığı 5 tarihi yapının daha restore edilmesi planlandı.

Yozgat belediye Başkan Yardımcısı Talip Karslıoğlu, ilk çağlardan itibaren yerleşim alanı olarak kullanılan Yozgat’ta günümüze kadar kalabilen tarihi yapıların korunabilmesi için koordineli bir çalışma yapıldığını söyledi. 
  
Başkan Yardımcısı Karslıoğlu, Yozgat Valiliği, Belediye, İl Özel İdaresi, Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile diğer kurumlarla koordine yapılarak, mevcut tarihi yapıların aslına uygun restore edilip, tarihi dokunun gelecek kuşaklara aktarılması için çalıştıklarını kaydetti.

Yozgat şehir merkezinde, Erdoğan Akdağ Mahallesi içerisinde  yer alan Mercimek Tepe höyüğünün tarihte yerleşim alanı olarak kullanıldığı yönünde bulguların bulunduğu hatırlatarak, burasının Yozgat İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından arkeolojik kazılarla gün yüzüne çıkartılmasının planlandığını hatırlattı.

Karslıoğlu, Yozgat şehir merkezinde bulunan, Hayri İnal, Hüzni Baba, Divanlıoğlu, Zarife Nine konakları ile Askerlik Şubesi binasının restore çalışmalarının önceki dönemlerde tamamlandığını vurguladı. Karslıoğlu, Kayyumzade, Mehmet Ağa, Eskipazar konaklarının restoresinin tamamlandığını, iş tefrişatlarının yapıldığını bildirdi.

Karslıoğlu, "Cevizli Konak ile Tol Çarşı restoresi devam ediyor. Miralay Konağı ORAN tarafından restore edildi. Aralarında tarihi hamamında bulunduğu 5 yapının daha restore edilmesine yönelik çalışmaları başlattık" dedi.