İlçe ve köyler yatırım izleme ve değerlendirme toplantıları sonrası ilçe ve köy ziyaretlerine başlayan ve sorunları yerinde görüp çözüm noktasında yoğun gayret gösteren Vali Yurtnaç, Akdağmadeni ilçesine giderek bir takım ziyaret ve incelemelerde bulundu.
 
Akdağmadeni Yukarıçulhalı köyünü ziyaret ederek incelemelerde bulunan Vali Yurtnaç Şehit Teğmen Nurettin Türkmen İlk ve Ortaokulunu da ziyaret ederek öğrencilerle bir araya geldi.
 
Öğrencilerle bir süre sohbet eden Vali Yurtnaç, çocuklara bol bol kitap okumaları ve hedeflerine ulaşabilmeleri için çok çalışmalarının gerektiği tavsiyelerinde bulundu.
 
TARİHİ MİRASLARIMIZI KORUMALIYIZ
Köy ziyaretinin ardından ilçe merkezine geçen Vali Yurtnaç burada Akdağmadeni Belediyesi tarafından restore ettirilen ve gerek kamunun gerekse vatandaşların hizmetine sunulan tarihi binalarda incelemede bulundu.
 
Tarihi kimlik denildiğinde Yozgat’ta Akdağmadeni’nin akla geldiğini belirten Vali Yurtnaç, “Akdağmadeni ilçemizde görülmeye değer birçok tarihi yapı bulunuyor. Keşke tarihi miraslarımızı daha güzel muhafaza edebilseydik ve yeni şehirleşmeyi başka alanlara yapıp eskimeyen mimariyi koruyabilseydik. Koruyabildiğimiz ve bu günlere kadar ayakta kalabilen mimarilerimizi de şimdi koruyup gelecek nesillere aktarmalıyız. Mevcut ayakta kalan tarihi binaların bu güne gelmesindeki ve restorasyonunun yapılıp tekrar kullanılır hale gelmesindeki gayretlerinden dolayı Akdağmadeni Belediye Başkanımızı takdir ve tebrik ediyorum. Diğer ilçelerimizden de tarihi miraslarımızla alakalı aynı hassasiyeti göstermelerini bekliyorum” dedi.
 
Akdağmadeni Belediye Başkanı Suphi Daştan ise, “Derin bir tarihi geçmişe sahip olan ilçemiz birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Tarihin önemli dönemlerine beşiklik etmiş olan Akdağmadeni içerisinde barındırdığı birbirinden güzel süsleme ve mimari programa sahip olan yapılarıyla o dönemin tarihi dokusunu bizlere yaşatmaktadır. Akdağmadeni Belediyesi olarak da bizlere miras kalan tarihi yapılarımıza gerekli değeri gösterip ilçemizde bulunan tarihi yapılarımızın bir çoğunun restorasyonunu yaparak bu yapıların gelecek nesillere aktarılması ve ilçemiz turizmine kazandırılması adına çalışmalar yapıldı” diye konuştu.