KOBİ Fuarcılık tarafından düzenlenen fuarın açılışına katılan Vali Vekili Şükrü Çakır, burada yaptığı açıklamada, Yozgat ekonomisinde tarım ve hayvancılığın birinci sırada yer aldığını söyledi.

Tarım ve hayvancılıkta geleneksel usullerden bilimsel ve teknolojik bir yapıya geçilmesinin çok önemli olduğunu ifade eden Çakır, "Tarım aletleri ve ürünlerinin sergilendiği bir fuarın Yozgat'ta bu şekilde organize edilmesinden mutluluk duyuyoruz. Fuarı gezdik, dolaştık. Bugüne kadar pek görmediğimiz tarım aletleri, teknolojileri, yöremize has ürünler ile birlikte diğer illerden gelmiş çok sayıda tarım ürünlerini de gördük. Yozgat'ın tarım sektöründe önde olması için koşuyoruz. Süper bir Yozgat'ın geleceğine inanıyoruz" dedi.

Belediye Başkanı Kazım Arslan da fuarın Yozgat için önemli bir kazanım olduğunu söyledi.

Yozgat'ın bir tarım memleketi ve kısa sürede tarıma dayalı sanayi ile tanışması gereken bir il olduğunu vurgulayan Arslan, "Memnuniyetle görüyoruz ki her geçen sene bu tarım fuarına katılım daha çok artıyor. Bu da Yozgat için ciddi bir ekonomik kazanımdır. Çünkü netice de bu paranın bir kısmı Yozgat ekonomisine katkı sağlamış olacak ama temenni ederiz ki zaman içerisinde bu görmüş olduğumuz zirai ve tarım aletlerinin önemli bir kısmı da Yozgat'ta üretilsin. Fuar, bu aletlerin Yozgat'ta üretilmesine vesile olsun" diye konuştu.

Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Metin Özışık, Yozgat'ın alt yapısının tarım ve hayvancılığa dayandığını, üretim ve sanayinin de tarım hayvancılık alt yapısından güç alıp büyüyeceğine inandıklarını, fuarın da buna büyük katkı sağlayacağını ifade etti. Metin Özışık; “Yozgat, Türkiye tarımı için önemli bir merkezdir. Eskiden tabiat şartlarına bağımlı olarak ziraat yapılıyordu. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte, tabiat şartlarına o kadar bağlı kalmıyoruz. Bugün ki tarım fuarının önemi de budur. Bu tür organizasyonlarla çiftçimiz gelişen teknolojiyle tanıştırılıyor. Bu yıl 8.cisini düzenlediğimiz Tarım Fuarına 158 firma katıldı. Fuar içerisinde tarım aletleri başta olmak üzere tarımla alakalı hemen hemen her şey yer alıyor. Halkımızın ve firmalarımızın da fuarı sahiplenmesi ve fayda sağlaması bizleri mutlu ediyor” dedi.
 
Açılışın ardından, stantları gezen katılımcılar, sergilenen tarım aletleri ve teknolojik ürünler hakkında yetkililerden bilgi aldı.
 
Fuarda son model tarım ürünleri, zirai ürünler, yöresel ürünler ve yöresel yiyecekler sergilenecek. Yozgat Fuar Alanı'nda açılan Tarım Gıda ve Hayvancılık Fuarı, pazar günü akşam saatlerine kadar açık kalacak.