Büyük sinema salonunda yapılan toplantıya Yozgat Belediye Başkanı Dr. Kazım Arslan, Belediye Başkan Yardımcıları Serdar Açıkgöz, Talip Karslıoğlu, Ahmet Akgün, Şahin Kılınçarslan, Hizmet-iş Sendikası Yozgat Şube Başkanı Ferman Zararsız ve işçiler katıldı.

Göreve geldiği günden bugüne işçinin haklarını en üst düzeyde tutabilmek için gayret gösterdiklerini dile getiren Başkan Arslan, “Bugüne kadar da bu hiç aksamadı. İnşallah bundan sonra daha iyi olursunuz. Haklarınızı daha fazla alırsınız. Bunun için hep birlikte mücadele ederiz. Ama hakkımızı verin. Hakkımızı derken Belediyenin hakkından bahsetmiyorum. Bu milletin hakkını verin. Benim hakkım değil. Biz bu milleti temsilen buralarda oturuyoruz. Bizim tek bir görevimiz var. Bizi buralarda tutan, bizi buralarda besleyen, bize buralarda imkan sunan bu milletin hakkını vermek” dedi.   

İşçilere evlerine, ailelerine helal lokma götürmeleri konusunda tavsiyelerde bulunan Başkan Arslan, “Her yıl ihale yapılıyordu. Az da olsa işçi kardeşlerimizin aklında acaba tekrar işe alırlar mı? Almazlar mı? Şeklinde tereddütler oluşuyordu. İnşallah bu tereddütle süresiz sözleşme ile kamu kurumlarında direkt kadrolu, Belediye ve Özel İdarelerde de kendi şirketlerinde kadrolu olarak işlerine devam edecekler. Evlerine, ailelere, çoluk çocuğuna hayırlı kazançlar götürmek içinde bir vesile olur. Bunu özellikle söylüyorum. Helal kazanç götürmek önemli. İşçi hakkını alacak ama hakkını da verecek. Aldığı paranın hakkını vererek evine helal lokma götürmek. Maalesef az da olsa bu konuda kötü örnekler de var. Aldığımız paranın hakkını vermek lazım. Eğer hakkını vermiyorsak, bilin ki evimize haram para götürüyoruz. Bunu da hiç kimse aklında çıkarmasın. Eğer 5 dakika önce işimizi bırakıyorsak. Yarım saat geç geliyorsak. Yarım saat erken gidiyorsak. Bir dakika daha çalışsak bitireceğimiz bir iş varken yarına bırakıyorsak. Bilin ki o çaldığımız zaman helal olmayan paradır. Çok iyi çalışan arkadaşlarımız da var ama üç, beş dakikayı tırtıklamaya çalışan arkadaşlarımız da var” dedi .  

Neden bunları hatırlatma gereği hissettiğini açıklayan Başkan Arslan, “Bugüne kadar belki şöyle düşünüyordunuz. Bu paraya bu kadar çalışılır. Yada yarın ne olacağım belli değil. Aman boş ver bu memleketi ben mi kurtaracağım. Ama bugünden sonra yeni bir dönem başlıyor.  Onun için bunun karşılığını vermek lazım. Hakkını vermek lazım. Benim sizlere hatırlatmak istediğim şey bu. 2017 nasıl çalışıyorsanız onları bir kenarı bırakın. Kendiniz ve aileniz de için yepyeni beyaz bir sayfa açın. Bugüne kadar çalıştığınız çok daha fazlasını çalışmaya çalışın. İnşallah bu dönem hepiniz için hayırlı olsun” diye konuştu.

‘Bu memleketin insanlarına işimizi en iyi şekilde yapmak ile borcumuzu ödemiş oluruz’ diyen Başkan Arslan, “Önemli olan bugüne kadar yapılanlardan farklı bir şeyler yapabilmek. Sizlerle birlikte uyumlu çalışarak bu mümkün olacak” dedi.   

2 Ocak tarihinden itibaren işçilerin çalıştıkları kurumlara dilekçe vermeleri gerektiğini anlatan Hizmet-İş Şube Başkanı Ferman Zararsız’da işçilere kafalarında kadro ile ilgili soru işareti kalmaması gerektiğini söyledi.

Zararsız, “2 Ocaktan itibarin bütün taşeron işçiler çalıştıkları kurumlara dilekçelerini verecek. O dilekçeler kurum tarafından bir ay içerisinde elektronik ortam da Bakanlığa gönderecek. Bakanlıkta 90 gün içinde kadronuzu onaylayacak. Şirket olayı tamamen bitmiştir. Kafanızda soru işareti kalmasın. İnşallah yine bu salonda da toplu iş sözleşmesi sevinci yaşarız” dedi.