Başbakan Binali Yıldırım'ın talimatıyla başlatılan ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca yürütülen "15 Temmuz Dayanışma Kampanyası" için Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliğince (TESKOMB) toplanan 5 milyon liralık yardımın çeki düzenlenen törenle Bakan Kaya'ya teslim edildi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığındaki törene, Bakan Kaya'nın yanı sıra Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, TESKOMB Genel Başkanı Kadir Akgül ve beraberindeki heyet katıldı. Bakan Kaya, 15 Temmuz gecesinde Türkiye'nin hain bir darbe teşebbüsüyle karşı karşıya kaldığını hatırlattı.

FETÖ terör örgütünün asker kılığındaki teröristlerinin, vatanı bölmek için tanklarla, tüfeklerle, helikopterlerle millete savaş açtığını dile getiren Kaya, "Ama bu millet kanıyla canıyla bedenlerini tankların önüne koyarak vatanı için hiç gözünü kırpmadan canını vermek üzere meydanlara indi. Bu meydanlara inen yediden yetmişe kadın, çocuk demeden herkese buradan bir kez daha şükranlarımızı sunuyoruz. Allah hepsinden razı olsun" diye konuştu.

"Darbe girişiminin ardından bakanlık olarak şehit yakınları ve gazilere yönelik çalışmalara hiç vakit kaybetmeden başladık’’ diyen Bakan Kaya, kriz masaları oluşturulduğunu ve hastanelerde yatan gaziler ve  şehit yakınlarının ziyaret edildiğini söyledi.

Düzenlenen törende konuşan TESKOMB Genel Başkanı Akgül esnaf olarak ülkede yaşanan felaketlerin atlatılmasında zaman kaybetmeksizin üzerlerine düşeni yaptıklarını ifade etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısıyla darbe girişiminde vatandaşların meydanlara akın ettiğine değinen Akgül, “Himmet parası değil de kahramanlarımıza destek olsun diye bir miktar para topladık. Esnafımızın duyarlılığı ile gönülden verilen bir para. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımız da kabul etti. Kendisine bu çeki takdim etmek için buradayız” diye konuştu. 

Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci, burada yaptığı konuşmada, vatan hainleri tarafından gerçekleştirilen 15 Temmuz darbe girişimi karşısında milletin meydanlara inerek iradesine sahip çıktığını ifade etti. Esnaf ve sanatkarların meydanları boş bırakmadığına dikkati çeken Tüfenkci, “Esnaf arkadaşlarımız sabaha kadar meydanlara koştu. Türkiye’nin istikrarsızlığı en çok esnaf camiasını etkileyecekti. Onun için esnafımız kendi iradelerine sahip çıktı. Kurşunlara göğüslerini siper etti, o günden bugüne nöbetlerine devam etti. Demokrasiyi koruma adına görevlerini ifa ettiler.” diye konuştu.