Yozgat İl Sağlık Müdürü Dr. Fatih Şahin, Yozgat İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. İsmail Kurca ve Yozgat İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mehmet Akif Karaarslan, 14 Mart Tıp Bayramını ortak açıklama ile kutlarken, dün akşam saatlerinde Ankara'da bölücü teröristler tarafından gerçekleştirilen ve 37 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan bombalı saldırı sonucunda, ortak hazırladıkları basın bildirgesiyle, tüm sağlık çalışanları adına, ihanet terörüne karşı, kınama mesajının altına imza atarak, "Tüm Sağlık Çalışanları Adına" teröre karşı duruyoruz dediler.

Yozgat'ta çalışan tüm sağlık çalışanları adına yapılan ortak basın bildirgesinde şunları kaydettiler; “Şırnak’ın İdil ilçesinde teröristlerle güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada şehit düşen Özel Harekât Polisi Muzaffer Tufaner şehidimize Allah’tan rahmet, aile ve yakınlarına başsağlığı ve sabır diliyoruz. Ayrıca Ankara’da yaşanan terör saldırısını kınıyoruz, saldırıda ölen vatandaşlarımıza rahmet, yakınlarına sabır diliyoruz. Yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar diliyoruz. Bu yıl şehidimizin anısına ve Ankara’da yaşanılan terör saldırısı nedeniyle, her yıl düzenlediğimiz 14 Mart Tıp Bayramı etkinliklerimizi iptal ederek, terörü lanetlediğimizi bir daha dile getirmek istedik. Terör hiçbir şekilde kabul edilmez. 

Bugün 14 Mart 2016, tıp öğrencilerin işgale başkaldırısının 97. yılı. Ezelden beri hür yaşamış Milletimizin işgale boyun eğmeyeceğini haykırdığı ve tıbbiye öğrencilerinin yaktığı bağımsızlık meşalesinin yıl dönümündeyiz,  İşgale karşı bağımsızlık mücadelesinin gizli adı oldu “Tıp Bayramı”. 

Bu milletin hekimleri, bu milletin yeniden dirilişi için o gün nasıl kenetlendi ise bugün de büyük ve güçlü Türkiye idealimize her zamankinden daha çok bağlı olduğumuzu, hekimler olarak bütün dünyaya ilan ediyoruz.

Unutulmamalıdır ki, biz hekimler ve sağlık çalışanları, insan hayatının kıymetini en iyi bilen insanlarız.

Bir canı kurtarmayı, bütün insanlığı kurtarmakla eşdeğer sayan anlayışın sahipleri olarak gece gündüz insanımızın sağlığı için hizmet sunuyoruz. Dün Başkentimizde hasta olmasın diye üzerine titrediğimiz insanlarımızı, masum canları, alçakça bir saldırıda kaybettik.

Sağlık ailesi olarak acımız sonsuz. Saldırıda yaralanan insanlarımızı hayatta tutabilmek için bütün gücümüzle çalışıyoruz.

Evet Acılıyız.
Ancak bu milletin acılarla yoğrulmuş şanlı tarihinin üzerimize yüklediği sorumluluğun her zamankinden daha fazla farkındayız. Bu alçakça saldırılarla ölüm kusan insanlık düşmanları kaybedecek, ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ diyen medeniyet anlayışını temsil eden Büyük Türk milleti kazanacaktır.

14 Mart 1919’da kadim başkentimiz İstanbul’u işgal etmeye kalkanlara karşı direnen tıbbiyelerden miras kalan milli ruhu hiçbir güç söndüremeyecektir. 

Bugün Türkiye’nin dört bir yanında çalışan hekimler olarak milletimizin birliğine ve ecdadımızdan miras aldığımız bağımsızlık ruhuna büyük bir onurla sahip çıkacağımıza söz veriyoruz. Terörün; huzurumuzu kaçırmasına, milli birliğimizi nifak tohumları saçarak bozmasına fırsat vermeyeceğiz.

Hekimler olarak Milletimizle birlikte; acımızın da, umudumuzun da, kaderimizin de bir olduğunu haykırmaya, insanımız ve insanlık için çalışmaya devam edeceğiz.

Milletimize hizmet sunmaktan, insanımızın sağlığını emanet ettiği kişiler ve onlar için şifa sunan eller olmaktan her zaman büyük onur duyduk. Bizler insanımızı yaşatmak adına hiçbir fedakârlıktan kaçınmadan görevlerimizin başında olmaya hep devam edeceğiz.

Bu duygu ve düşüncelerle, Sağlık çalışanları olarak insanlık katillerini lanetliyoruz. Teröre kurban verdiğimiz insanlarımızı rahmetle anıyoruz. Milletimizin başı sağ olsun.

Çanakkale Ruhu ile nasıl işgalci zihniyete karşı durdu isek bugün aynı ruhla teröre karşı duruyoruz. 

Biz hekimler her zaman milletimizin yanında olduk Çanakkale'de vardık, dünde ordaydık ve bu günde yaralılarımızın yanındayız. Her zaman milletimizin yanında onlara uzanan el olacağız. 

Biz Buradayız. Dimdik Ayaktayız.
Tüm tıp camiasının 14 Mart Tıp Bayramını kutluyor, yaralılara acil şifalar diliyoruz.