Yozgat Belediyesi daha önce de gündeme getirilen ancak yapımı konusunda net adımlar atılamayan Tol Çarşı yenileme çalışmalarında beklenilen adımı attı. Anıtlar Yüksek Kurulu tarafından onaylanan proje kapsamında ihalesi 15 güne kadar yapılacak olan bölgede 1 milyon TL’lik harcama ile Büyük Camii’ye kadar olan bölümde restorasyon ve cephe yenileme çalışmaları yapılacak.

Yozgat Belediye Başkanı Kazım Arslan Meclis toplantısında ağırlıklı olarak 3 konunun görüşüldüğünü söyledi. İşletme ve iştirakler Müdürlüğü görev ve çalışma yönetmeliğinin ele alındığını belirten Arslan, “Belediyemizin giderek artan bir takım işletmeleri ve iştirakleri var. Bir taraftan yeni restore ettiğimiz konaklar gibi çalışmaları yürütmek üzere İşletme ve İştirakler Müdürlüğü’nü zaten kurmuştuk. Onun çalışma sürelerini bugün belirlemiş olduk” dedi.

Başkan Tol Çarşı’nın restorasyon ve yenileme projesi hakkında da gelinen nokta hakkında bilgiler verdi. Tol Çarşı restorasyon ve cephe yenilemesi projesini bir kademe daha ileriye taşıdıklarını belirten Arslan, “ Tol Çarşı projesi Anıtlar Yüksek Kurulu’nda onaylandı. 10-15 gün içerisinde ihalesini de yapacağız. Yaklaşık 1 milyon tutacak bir çalışma. Tol çarşıyı büyük cami etrafında güzel bir mekan haline getirmiş olacağız. Tabi imar mevzuatının bize verdiği yetkiye dayanarak Belediye olarak bu restorasyona katkılar sunmak istedik. Projesini biz hazırladık. Projenin hazırlanması zaten başlı başına bir katkıdır. Bu normalde esnaftan çıkacak bir paraydı. Onu biz belediye olarak karşıladık. Hem de yapılacak restorasyonun yüzde 20’lik kısmını belediye olarak biz üstlenmiş olduk. Yüzde 80’ini de oradaki mülk sahipleri karşılayacaklar” dedi.

YBK şirketini de faal hale getirmek için birtakım düzenlemelere gittiklerini söyleyen Başkan Arslan, “Biraz daha atıl durumda duran şirketimizin daha faal olmasını istiyoruz. Onun için sermaye artırımı gerekiyordu. Sermayesini 850 bin liradan 4 milyona çıkarmış olduk. Aradaki farkı peyder pey olarak aktaracağız. Bir takım imar plan talepleri vardı. Bunları kabul edilenler, reddedilen ve ertelenen çalışmalarımız oldu.