Toprak işlemesiz (Korumalı) Tarım uygulamasının Yozgat şartlarında yaygınlaştırılması amacıyla 2014 yılından bu yana demonstrasyon çalışmaları devam ediyor 

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaettin Özdemir, 2016 üretim sezonunda demonstrasyon tarlanın 10 dekarlık kısmına Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığının koordinasyon ve desteği ile Yozgat Baklagil Yayım Projesi kapsamında toprak işlemesiz olarak kırmızı mercimek çeşitlerinin ekimi yapıldığını söyledi. 

Kalan kısmına ise herhangi bir toprak işlemesi yapılmadan bir kısmı kurum tarafından kalan kısmı çiftçi tarafından temin edilen tohumluk ile anıza doğrudan Ekim Mibzeri ile macar fiği ekimi yapıldığını aktaran Özdemir, “ 2017 üretim sezonu için; geçtiğimiz üretim sezonunda macar fiği ektiğimiz bu tarlayı yine hiçbir toprak işlemesi yapmadan anıza doğrudan ekim mibrezi ile buğday ekimi yapıldı. 

Yozgat’ta anız yangınları önemli bir sorundur. Anız yakıldığı için toprak yok olmakta ve verimi düşürmektedir. Ayrıca nadas alanlarının çokluğu da ayrı bir sorundur. Biz İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü olarak Yozgat’ta nadas alanlarının azaltılması için toprak işlemesiz olarak buğday ve fiğ münavebesinin her yıl üretime açılması ve hayvancılığa kaliteli kaba yem temini açışından çok önemli bir natif yol olduğu düşünüyor ve bu doğrultuda yayım çalışmaları yapıyoruz. . Bu nedenle taban olmayan kıraç arazilerde toprak işlemesiz olarak 1 yıl buğday 1 yıl fiğ ve benzeri tek yıllık yem bitkileri münavebesini çiftçilerimize öneriyoruz” dedi.