TSK'dan Ejder Yalçın 4x4 hamlesi!

Türk Silahlı Kuvvetleri Nurol yapımı 'Ejder Yalçın' adındaki 4x4 muharebe araçlarından 50 adet satın aldı.
Yayınlanma tarihi: 14 Eylül 2015, Pazartesi günü, saat: 15:27

Son günlerde ülkemizin özellikle doğu kesiminde yaşanan terör saldırıları ve şehit haberleri ülke genelinde olduğu gibi bizleride üzmekte. Söylenecek çok söz var ancak bulunduğumuz platform açısından bunları burada söylemek etik olmayacaktır diye susmayı tercih ediyoruz.

Yaşanan olaylar sonucunda Türk Silahlı Kuvvetleri kendi özel timlerinin kullanmaları adına ilk olarak 2013 yılında üretilen ve geliştirilip güçlendirilen Ejder Yalçın 4x4 isimli muharebe araçlarından 50 adet satın aldı. Türk mühendisleri tarafından geliştirilen araçlaçlardan ayrıca Emniyet Genel Müdürlüğü 11 adet satın aldı. Söz konusu bu araçların özellikle doğu bölgesinde kullanılacağı söyleniyor.

1442233115_img20150914150030.jpg

Nurol Makina'nın 2012 yılının son çeyreğinde başlattığı tasarım çalışmaları tamamlanan ve EJDER ailesinin yeni üyesi olan EJDER YALÇIN 4x4'ün ön prototipi IDEF 2013 fuarında sergilenmiş ve gerek Türk ve yabancı kullanıcılar gerekse uzmanlar tarafından olumlu eleştiriler yapılmıştı. Fuarı müteakip geliştirme çalışmaları tamamlanan EJDER YALÇIN 4x4 kalifiye edilerek seri üretime geçirildi.

1442233137_img20150914150058.jpg

EJDER YALÇIN 4x4 etkileyici tasarımı, üstün arazi performansı, beka özellikleri, operasyonel kabiliyetleri ve sınıfında yüksek iç hacme sahip olan araçlardan birisi olmasıyla ön plana çıkmaktadır.  Kullanım özelliklerine göre 4 tona kadar faydalı yük taşıma kapasitesine sahip olan EJDER YALÇIN 4x4 üzerine farklı silah kuleleri entegre edilebilmektedir. EJDER YALÇIN 4x4 aynı platformda Keşif, Komuta-Kontrol, İç güvenlik, Ambülans, KBRN aracı, Silah taşıyıcı ve Muharebe aracı olarak kullanılabilmesi ile aracın modüler ve çok yönlü yapısı dikkat çekmektedir.

1442233162_img20150914150656.jpg

Üstün Koruma Özellikleri

EJDER YALÇIN 4x4 ün öne çıkan tasarım parametrelerinden bir tanesi içindeki personelin yüksek koruma altında görevlerini yapabilmesidir. EJDER YALÇIN 4x4 yüksek balistik korumaya sahiptir. Aynı şekilde "V" yapılı gövde tasarımı, özel koltukları ve yüzer taban sistemi ile mayına ve el yapımı patlayıcılara (IED) karşı yüksek koruma sağlamaktadır. Yüksek faydalı yük taşıma özelliği nedeniyle kullanıcı isteklerine göre ilave zırh takılabilme imkanı mevcuttur. Ayrıca "bird cage" uygulaması ile RPG saldırılarına karşı da koruma sağlayabilmektedir.  Aracın üzerinde yer alan sis havanları/ bomba atar aracın bekasında yardımcı unsurlardan birisidir.

1442233191_img20150914150001.jpg

Üstün Arazi Performansı

EJDER YALÇIN 4x4 askeri birliklerin ve güvenlik güçlerinin kırsal ve kentsel alandaki her türlü ihtiyaçlarına cevap veren dinamik bir araçtır. Büyük lastik çapı, geniş lastikler ve bütün tekerlerde bulunan tam bağımsız süspansiyon sistemi ile yüksek arazi sürüş performansı sağlamaktadır. Kilitli diferansiyel sistemi sayesinde asfalt yolda 4x2 özelliğine geçirilebilmektedir. Her tekerlekte bulunan Merkezi Lastik Şişirme Sistemi ( CTIS ) sürekli lastik basınçlarını kontrol etmekte ve hareket halindeyken lastik basınçlarını değiştirmeye olanak sağlamaktadır.Bu özellik sayesinde EJDER YALÇIN 4x4 zorlu arazi şartlarında üstün performans sağlayabilmekte.

1442233209_img20150914150127.jpg

Taktik Kabiliyetler

EJDER YALÇIN 4x4 özel tasarımı sayesinde içerisinde bulunan personelin kolay, rahat ve ergonomik intikalini sağlayacak oturma düzenine sahiptir. Oturma düzeni aracın kullanma amacı ve kullanıcının ihtiyaçlarına uygun olarak farklı konfigürasyonlarda düzenlenebilir. Araç üzerindeki kapı konfigürasyonu personelin hızlı giriş/çıkışına imkan sağlamaktadır. Gövdede ve ön camda yer alan atış mazgalları farklı silahların rahatlıkla kullanımına imkan sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Araç üzerinde yer alan gündüz/gece görüş sistemleriyle farklı ortamlarda izleme kabiliyeti sağlanmaktadır. Aracın gerektiğinde kendisini kurtarabilmesi veya farklı unsurlara yardımcı olabilmesi açısından araç üzerinde hidrolik tahrikli kurtarma vinci yer almaktadır. Benzer şekilde personelin rahatlıkla lastik değiştirmesini teminen yedek lastiğin yerleştirildiği kısımda bir vinç sistemi entegre edilmiş.

Koruma Özellikleri;

Kinetik enerjili mermilere karşı yüksek korumaEl yapımı patlayıcı (EYP) ve mayın patlamalarına karşı yüksek koruma«Bird Cage» opsiyonu ile roket saldırılarına karşı üstün korumaİlave cıvatalanabilir zırh plakaları ile arttırılabilir balistik koruma seçenekleri"V" yapılı gövde tasarımı ile mayın patlamalarına karşı korumaMayın patlaması şokunu sönümleyen askılı koltuk ve yüzer taban sistemleri

Üstün Taşıma Kapasitesi ve İç Hacim;

4 ton'a kadar faydalı yük taşıma kapasitesi.Yüksek personel taşıma kapasitesi.Farklı silah sistemlerinin kolay entegrasyonu

Opsiyonel Özellikler;                                                                                                                                                                                                                                                                    

Hidrolik tahrikli kurtarma vinci.İçeriden Kumandalı Silah İstasyonuManuel Kumandalı Silah İstasyonuSis Havanları/Bomba AtarGündüz/Gece Görüş SistemleriPersonel bölmesi infilak Bastırma ve Yangın Söndürme SistemiArka Rampa

Temel Araç Özellikleri

Personel11 kişiye kadarUzunluk5421 mmGenişlik2486 mmYükseklik2300 mmKarın Altı Yüksekliği400 mmAks Açıklığı3100 mmMuharebe Ağırlığı12.000 -14.000 kgHız110 km/saatMenzil600 kmMotorCumminsAzami Güç300 BG@2,100 Rpmİvmelenme 0 - 40 km/s6 snSüspansiyonSpiral Yay ve Amortisör, Alt&Üst Kola Sahip Tam Bağımsız Süspansiyon SistemiDik Engel Aşma0.5 mHendek Atlama1.1 mSudan Geçiş0.7 mMeğil Tırmanma%70Yan Eğim%30Dönüş Yarıçapı7.5 mSilah SistemleriOpsiyonel olarak; 

- 7.62 mm Mak.Tf. 

- 12.7 mm. Mak Tf. 

- 25, mm uçaksavar. 

- 40 mm. otomatik bomba atar ile teçhiz edilebilmektedir.

Öte yandan el yapımı patlayıcı, mayın, roket dahil her türlü bombaya karşı tam koruma sağlama özelliğine sahip olan Ejder Yalçın'ın maliyetinin 550 Bin Euro olduğu söyleniyor. Bu satın alımda şimdiye kadar yapılan herhangi bir operasyon ve ya saldırıda hiçbir Ejder Yalçın aracı kaybı olmamasının etkili olduğu ve kara harekatı adına en sağlam araçlar arasında gösterildiği bildirildi.

TSK'dan mayına, rokete, bombaya dayanıklı Ejder Yalçın 4x4 hamlesi!
 

Etiketler: TSK   mayına   rokete   bombaya   dayanıklı   Ejder   Yalçın   4x4   hamlesi  
Lütfen yorumunuzu yazarken hakaret ve küçük düşürücü ifadeler kullanmamaya özen gösteriniz.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

6 + 7 = ?

 
haber yazılımı: buki