Yozgat Bozok Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Böyükata tarafından düzenlenen “Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmaları TÜBİTAK-2242 Programı Bilgilendirme Toplantısı” Fen-Edebiyat Fakültesi Konferans Salonu’nda öğrenci ve öğretim elemanlarının katılımıyla gerçekleştirildi.

Farklı fakültelerden konuya ilgi duyan öğrenciler ile öğretim elemanlarının iştirak ettiği toplantı eğitim semineri şeklinde gerçekleştirildi. Toplantıda Prof. Dr. Mustafa Böyükata ile birlikte Tıp Fakültesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Enes Akyüz ve Yeşilay Derneği Yozgat Şubesi Başkan Yardımcısı Esra Kaya sunum yaptı.

Prof. Dr. Mustafa Böyükata, “Üniversite Öğrencileri için Proje Tabanlı Çalışmaların Önemi” başlıklı konuşmasında üniversitelerin bilgi üretmek, araştırma ve girişimcilik gibi temel misyonları ile bu kavramların günümüzde nasıl anlaşılması gerektiği konularında bilgi vererek, üretken bir toplum için donanımlı bireyler yetiştirmek bakımından proje tabanlı çalışmaların önemini açıkladı. Proje yazımı konusunda teknik bilgiler de veren Böyükata, öğrencilerin, üniversitenin bulunduğu çevrede sektöre, sahaya ve topluma temasını sağlanarak çözüm odaklı çalışmalar yönlendirip, dahil edilmesinin gerektiğini vurguladı.

Esra Kaya, “TÜBİTAK-2242 Programının Tanıtımı” başlıklı sunumunda proje yarışmalarının neler kazandıracağı, başvuru tarihleri, başvuru usul ve esasları ile hazırlık sürecinde dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında bilgiler verdi. Esra Kaya, akıllı şehirler ve ulaşım, bilgi ve iletişim teknolojileri, eğitim, enerji ve çevre, gıda ve tarım, makine imalatı ve otomotiv,  sağlık, savunma, uzay ve havacılık, sosyal yenilikçilik ve girişimcilik konularında proje başvurularının yapılabileceğini belirtti.

Dr. Öğr. Üyesi Enes Akyüz, “Yarışma için Hazırlık Çalışmalarındaki İncelikler: Örnek Bir Proje Üzerinden Değerlendirmeler” başlıklı sunumunda öğrencilerin proje fikri geliştirirken ve bir hipotez oluştururken nelere dikkat etmeleri gerektiği konularında bilgiler verdi. Akyüz, örnek proje fikirlerinden hareketle, çevremizde karşılaşabileceğimiz ve alanımızla ilgili bir fikrin olgunlaştırılıp, projelendirilmesi aşamalarındaki inceliklere değindi.

Etkileşimli geçen toplantıda sorulara cevaplar verilerek etkinliğin sonunda sunum yapan hocalara teşekkür belgesi takdim edildi.