Çinli mobil telefon üreticisi Oppo yeni yılın ilk ayında İstanbul ve Kocaeli'de kurulacak tesiste üretime başlamayı planlıyor. Söz konusu yatırımın büyüklüğü 50 milyon dolara yaklaşıyor.

Türkiye'de üretime hazırlanan bir diğer üretici Samsung ise, ilk etapta alt yüklenici aracılığıyla üretime geçmeyi hedefliyor.

Bu iki yatırımın gerçekleşmesi, yapılan yatırım tutarından daha büyük bir motivasyon değerine sahip. Benzer ölçekli yatırımları ülkeye gelmesi, ülkeyi daha fazla yatırım için cazip kılmakla kalmayacak, ülke güvenliğini çok sayıda ülkenin sorunu haline getirecektir.

Çin merkezli akıllı telefon üreticisi Tecno, Türkiye'de yerli üretim için 25 milyon dolardan fazla yatırım yapacağını duyurdu. Tecno'dan yapılan açıklamada üretim planlaması için gerekli adımların atıldığı ve ilk yerli Tecno cihazının Mart ayı içerisinde üretileceği kaydedildi.

İstanbul Pendik’te olacağı belirtilen fabrikanın, aynı zamanda Avrupa pazarına dağıtım sağlayacak bir üretim üssü olacağı aktarıldı. Tecno, Aralık ayında Türk pazarı ile 3 modeli sayesinde tanışmış, hemen ardından Türkiye'deki yerli ortağı ile birlikte üretim sürecini başlatmıştı.

Kaynak:@GrigorySivkov