Bilindiği üzere dünya genelinde bugün itibariyle yaz saati uygulaması sona eriyor. Yani birçok yerde bu gece itibariyle saatler 04.00'da 1 saat geri alınıyor. Bu olaya da birçok kesim "kış saati uygulaması" diyor. İşte normal şartlarda bu gece itibariyle kış saati uygulamasına geçiş yapmamız gerekiyordu. Ancak bugün bu konuyla ilgili Bakanlar Kurulu'ndan bir açıklama geldi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun'un imzasıyla Başbakanlığa gönderilen açıklamada, yeni düzenleme doğrultusunda, bu yıl yaz saati uygulamasının 1 Kasım'da yapılacak genel seçimler nedeniyle 8 Kasım'da sona ereceği belirtildi.

Yani saatler 8 Kasım'da 04.00'den 03.00'e alınacak.

Diğer taraftan bu düzenleme ile birlikte ülkemizdeki akıllı telefon kullanıcılarına uyarı yapıldı. Ülkemizde saatlerin dünya ülkelerinden daha geç geri alınacak olması, elektronik cihazlarda karışıklıkları da beraberinde getirecek. Akıllı telefonlarda yer alan "otomatik saat güncelleme" özelliği ile birlikte birçok telefon saati gece otomatik olarak 1 saat geri alınacak.

Aynı durum bilgisayarlarda da bulunuyor. Bu yüzden hem bilgisayarlarınızın hem de telefonlarınızın otomatik saat güncelleme özelliğini bir süreliğine kapatmayı unutmayın. Aksi takdirde karışıklıklar yaşayabilirsiniz.

Emre Çetinkaya - Teknokulis