Son 3 gündür asker ve polisin ortak yürüttüğü Cizre ve Silopi’deki operasyonlarda etkisiz hale getirilen terörist sayısı 62’ye yükseldi. Cizre’de 56, Silopi’de 6 terörist etkisiz hale getirilirken, 3 terörist sağ ele geçirildi. İki ilçedeki operasyonlarda 19 güvenlik görevlisi yaralandı, bir uzman çavuş şehit oldu. Jandarma ve polis özel harekat timlerinin yürüttüğü ortak operasyonlar daha çok Nur, Sur ve Yasef mahallelerinde yoğunlaştı.
 
Okulu ateşe verdiler
Cizre etrafındaki hakim tepelere konuşlanan tanklar, özellikle bu mahallelerde patlayıcı madde tuzaklandığı tespit edilen hendek ve barikatları top atışlarıyla etkisiz hale getirdi. Güvenlik güçleriyle birlikte mahallelere giren zırhlı iş makineleriyle, tanklarla imha edilen hendekler kapatılırken, barikatlar da kaldırılıyor. Teröristler, Nur Mahallesi’ndeki Menderes İlk ve Ortaokulu’nun 1. ve 2. katlarını ateşe verdi. Yangının insansız hava aracından tespit edilmesi üzerine itfaiye ekipleri okulun bulunduğu alana sevk edildi. Teröristlerin itfaiye araçlarına ateş açması sonucu araçlar geri çekildi.
 
Silopi’den dumanlar yükseliyor
Silopi’de dün sabaha kadar hakim olan sessizlik, öğlen saatlerinde bozuldu. Saat 13.00’ten itibaren Cudi, Nuh, Başak ve Barbaros mahalleleri başta olmak üzere ilçedeki bir çok noktada silah ve patlama sesleri duyulmaya başladı. Silopi’de Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talebi üzerine mahkeme kararı ile önceki akşam Silopi Belediyesi’ne gelen güvenlik güçleri, arama başlattı.
 
pkk’lılar İdil’de ambulans kaçırdı
Şırnak’taki İdil Devlet Hastanesi’nde bekleyen Acil 112 Servisi’ne ait ambulans, hasta almak için gittiği Adile Naşit Caddesi’nde yol kapatan pkk’lı teröristler tarafından durduruldu. Ambulansta bulunan 3 sağlık çalışanını bırakan pkk’lı teröristler, ambulansı alarak kaçtı. Sağlık çalışanları, güvenlik güçleri tarafından, ifadeleri alınmak üzere İdil Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. 

Gazetevatan.com