Sorgun Toplum Sağlığı Merkezi Bulaşıcı Hastalıklar Birimi tarafından “Sağlıklı Yaşam- Kanser İçin Erken Teşhis” sloganıyla halkı bilinçlendirmek için eğitimlere başlandı.

İlk olarak Sorgun Feyzullah Bektaş Ortaokulunda velilere eğitim düzenleyen sağlık personeli, Sağlıklı beslenme nedir,sağlıklı beslenmenin önemi ,sağlıklı beslenme aşamaları nelerdir,sağlıklı yaşamda fiziksel aktivitenin önemi,obezite nedir, obezitenin neden olduğu durumlar, verem hastalığı nedir, verem hastalığının belirtileri, verem hastalığında dikkat edilecek noktalar, kanser nedir, çeşitleri nelerdir, kanserlerin belirtileri, kanserin erken tespiti için yapılan testler, kendi kendine meme muayenesi, genel hijyen önemini anlattıktan sonra, velilerin sorularını cevaplandırdılar.

Kanser Tarama Aracı İki Ay Boyunca Akdağmadeni’nde
Kanser tarama aracı  iki ay boyunca Akdağmadeni Devlet Hastanesi bahçesinde, mamografi çekimi için hafta içi mesai saatlerinde halka hizmet verecek.  

Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezinde Kanser Taraması Ücretsiz 
Erken teşhisin kanserde önemini vurgulayan Yozgat İl Sağlık Müdürü Dr.Fatih Şahin yaptığı açıklamada şunları söyledi; “Erken tanısı konulabilen kanser vakalarının belirlenmesi, kontrol altına alınması, hizmet içi ve halk eğitimi yoluyla kanser konusunda halkın bilgilendirilmesi amacıyla çalışmalarımızı Yozgat’ta yapıyoruz.Meme kanseri için 40-69 yaş grubundaki kadınların 2 yılda bir mamografi çektirmeleri, rahim ağzı kanseri için 30-65 yaş grubundaki kadınların 5 yılda bir HPV DNA testi ve smear testi yaptırmaları ve kalın bağırsak kanseri için 50-70 yaş grubundaki her kadın ve erkeğin 2 yılda bir dışkıda gizli kan baktırmaları gerekmektedir. 

Kanserin tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu ve iyileşmenin erken teşhis ile doğru orantılı olduğunu unutmamalıyız. İlimizde Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezimize (KETEM), vatandaşlarımız hem bilgi almak hem de ücretsiz kanser taramaları için gelebilirler” dedi.