Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Yozgat il binasında sendika üyeleriyle bir araya gelerek burada yaptığı açıklamada, Türkiye'nin 15 Temmuz darbe girişimiyle tarihi bir dönemeçten geçerek işgalden kurtulduğunu söyledi.

Memur Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Fetullahçı Terör Örgütü / Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ / PDY) ve diğer terör örgütleriyle mücadeleye ilişkin olarak, "Milletin bağımsızlığıyla, devletin özgünlüğü, özgürlüğü, üniter yapısıyla sorunu olan bütün terör örgütleri devletin kanallarından temizlenmeli. Devletin güvenliğiyle birlikte milletin de geleceğine ilişkin güvencesi sağlanmış oldu" dedi.

Milletin bu süreçte dik durarak tarihi bir duruş sergilediğini belirten Yalçın, nasıl bir direniş gösterildiğini dosta düşmana ispat ettiğini vurgulayarak, bunun akabinde devletin bir daha zaafiyet yaşamaması için her kademede, kanallarında, damarlarında bulunan bütün ihanet şebekesinin atıklarının temizlenmesi noktasında bir dirayet ortaya konulduğunu dile getirdi.

Hızlı bir şekilde açığa almalar, OHAL kapsamında Kanun Hükmünde Kararnameler hazırlandığına işaret eden Yalçın, şöyle devam etti: "Milletin bağımsızlığıyla, devletin özgünlüğü, özgürlüğü, üniter yapısıyla sorunu olan bütün terör örgütleri devletin kanallarından temizlenmeli. Devletin güvenliğiyle birlikte milletin de geleceğine ilişkin güvencesi sağlanmış oldu. Bu beklenen bir şeydi ve bu süreci kesinlikle destekliyoruz. Bu hainlere merhamet etmek bu millete, bu vatana ihanet etmek demektir. Ama bir kişi masumsa ve bu süreçte mağdur duruma düşürülecekse, buna da müsaade etmeyiz. Velev ki, babamız da olsa karşımızdaki, geçer ve o masumun hakkını ararız. Bu duruşumuzdan şimdiye kadar taviz vermedik ve bunu devam ettiriyoruz."

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ile ilgili tartışmalara da değinen Yalçın, bu kurumun yasasının toptan ele alınması gerektiğine dikkati çekerek, sendika olarak yükseköğretime ilişkin bir rapor hazırlayarak kamuoyu ile paylaştıklarını hatırlattı.