İlçe ve köylerde yaşanılan, karşılaşılan sorunlarla bu sorunlara ilişkin çözümlere ulaşmadaki mesafenin kısaltılması, kamu kaynaklarının etkin kullanılması, bürokratik engellerin kaldırılması ve çözüme ilişkin süreçlerin hızlandırılmasına yönelik planlanan “İlçe ve Köyler Yatırım İzleme ve Değerlendirme Toplantıları” Yenifakılı ilçesinin de katılımı ile Boğazlıyan'da yapıldı.
 
Boğazlıyan Meslek Yüksek Okulu Konferans Salonunda gerçekleşen ve moderatörlüğünü Vali Kemal Yurtnaç'ın yaptığı toplantıya, Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Salih Karacabey, Boğazlıyan ve Yenifakılı ilçe kaymakam ve belediye başkanları, belde belediye başkanları, mahalle ve köy muhtarları, yatırımcı kurum müdürleri, daire müdürleri ve vatandaşlar katıldı.
 
Toplantının açılış konuşmasını yapan Vali Kemal Yurtnaç, devlet hizmetlerini daha kaliteli sunmamız için bu çalışmayı başlattıklarını söyledi.
 
Bu formatın daha önce hiç bir yerde uygulanmadığını, ilk defa burada uygulandığını belirten Vali Yurtnaç, "Burada ki amacımız; bu güne kadar hep idareci arkadaşlar konuştu siz dinlediniz, siz onlardan istediniz. Bizde şimdi diyoruz ki, siz yine taleplerinizi belirtin, bundan sonra da siz konuşun. Yatırım bütçesinde ki sorunlar neler, geleceğe yönelik beklentiler neler bunları bugün bir format üzerinde alacağız. Burada konuşulanları not aldığımız kağıtları dosyaya koyduğumuz zaman bu iş canlılığını yitirir. Biz bu sorunların üzerine gitmek istiyoruz. Bu sorunlar yöneten ve yönetilen arasında paylaşılırsa kısa zaman içinde çözümüne gideriz" dedi.
 
Hizmetler İçin Öncelikler Belirlenecek
Burada konuşulanların ilgili birim müdürleri tarafından not alınacağını ve bunların takibinin yapılacağını ifade eden Vali Yurtnaç, "Burada biz bugün sorunların fotoğrafını çekeceğiz. Bundan sonra işin takibi daha rahat ve daha güzel olacak. Bir yere hizmet götürürken öncelikleri de belirleyeceğiz. Nüfus esasına, bölge ekonomisine katkısına, verimliliğine bakacağız. Ondan sonra da işlere başlayacağız. Bu toplantıyı merkez ilçe ile birlikte 14 ilçemizde yapacağız. 20 gün için Yozgat'ın genelinin günübirlik profilini ortaya koyacağız. Geleceğe yönelikte bu vilayette neler yapacağız onun alt yapısını buradan çıkaracağız. Bizler değil artık sizler konuşacaksınız. Sizlerin kanaatini biz esas alacağız" diye konuştu.
 
Vali Kemal Yurtnaç, bu doğrultuda il genelinde yönetim, ekonomi, eğitim, sağlık, sosyal yardım, kültür turizm, kırsal kalkınma, çevre ve şehircilik ve diğer altyapı işleriyle ilgili kamu hizmet ve yatırımlarının yerel ihtiyaçları karşılayacak biçimde yürütülmesi için gerekli tedbirlerin alınması ve bu suretle vatandaş memnuniyetini artırmayı amaçladıklarını söyledi.
 
Vali Yurtnaç'ın konuşmasının ardından toplantıya geçildi. Toplantıda eğitim, sağlık, tarım, köy altyapısı ve turiz-tanıtım başlıkları altında ilçe, belde ve köylerin sorunları masaya yatırıldı. İlçe ve belde belediye başkanları, mahalle ve köy muhtarları ile söz almak isteyen vatandaşlar bu 5 ana başlık altında bölgelerinde bulunan sorunları dile getirdi. Sorunlar Yozgat Valiliği ve ilçe kaymakamlığı tarafından oluşturulan katip heyeti tarafından tek tek not alındı.