Devletin kömür işletmecisi, son yılların sektörde kar eden başarılı kuruluşu Yeni Çeltek Kömür ve Maden İşletmeleri’nin geleneksel iftar buluşması Yozgat’ın Sorgun ilçesinde yöneticiler ve çalışanları bir araya getirdi. 

Yeni Çeltek Kömür ve Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü tarafından Sorgun Safa Termal Otel’de iftar programı düzenlendi. İftar yemeğine Yeni Çeltek Kömür ve Maden İşletmeleri Genel Müdürü Dr. Osman Coşkun, Yönetim Kurulu Üyesi ve Sorgun Belediye Başkanı Ahmet Şimşek, Sorgun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Üzeyir Arslan, Sorgun İşletme Müdürü Halil İbrahim Akyel, Havza Madencilik İşvereni Reşit Alkan, kamu kurumu temsilcileri, işçi temsilcileri ve maden işletmesi çalışanları katıldı. 

Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından yöneticiler ve maden işletmesi çalışanları oruçlarını açtı. İftar sonrası bir açılış konuşması yapan Yeni Çeltek Kömür ve Maden İşletmeleri Genel Müdürü Dr. Osman Coşkun, tüm çalışanların Ramazan ayı ile birlikte, yaklaşan Kadir Gecesi ve Ramazan Bayramlarını tebrik etti. 

Yeni Çeltek’in büyük bir aile olduğunu söyleyen Coşkun; “Yaklaşık 3 bin kişiyi temsil ediyorum. Ülkemizin en eski (1955’te kurulmuş) 61 yıllık bir maden şirketiyiz. İnşallah sizlerin çalışması, gayreti, bizim de inşallah elimizden geldiği kadar iyi bir yönetimle koca bir çınar olup ülkemiz madenciliğinde söz sahibi marka şirket olmaya inşallah devam edeceğiz” dedi. 

Coşkun, sadece Sorgun, Yozgat ve Türkiye için değil tüm dünya mazlumları için daha çok çalışmak zorunda olduklarını hatırlattı. “Sadece Sorgun, sadece Yozgat, sadece Türkiye olarak olaya bakmayalım” diyen Coşkun, şöyle devam etti: “Ülkemizin ekonomisi ne kadar güçlü ve ülkemizin yönetimi ne kadar güçlü olursa dünyadaki mazlumlar da güçlü olur. Dünyanın her tarafında mazlumlar gözünü Türkiye’ye dikmiş, biz başarılıysak, biz güçlüysek onlar orada huzurla iftarını açabiliyor, huzurla yaşayabiliyor. Yani hepimizin sorumluluğu sadece ailemiz, sadece Sorgun’umuz, Yozgat’ımız, Türkiye’miz değil, tüm dünyadaki mazlumları temsil ediyoruz. Dolayısıyla bizim bu inançla, bu düşünceyle birlik, beraberlik içerisinde bir aile düşüncesi ile çalışmamız, üretmemiz, ülke ekonomimize katkıda bulunmamız son derece önemli. Bu bizim hem dünyamız hem de ahretimiz için önemli.” 

Sorgun’da kaplıcalar bölgesinde uzun yıllar kaliteli kömür çıkartılan maden işletmelerinin bulunduğunu hatırlatan Coşkun, kömürün tükenmesi ile farklı bir ocakta kömürü ülke ekonomisine kazandırmanın gayreti ile çalıştıklarını ifade etti. 

Genel Müdür Osman Coşkun, sendikayla bir sözleşme sürecinde olduklarını belirterek, bu süreci tüm işçilerin arzu ettiği şekilde, sonuçlandırmaya gayret ettiklerinin altını çizdi. Coşkun; “Ama şunu da kabul etmek lazım ne kadar büyürsek, ne kadar güçlü olursak, ne kadar ekonomimiz iyi olursa bu durum hepimizi de o oranda yansıyacaktır” mesajı verdi. 

Sorgun’da bulunan eski maden sahasını da kapsayan 1 milyon 400 bin metre karelik alanda yapmayı planladıkları EKO Park Projesi ile ilgili de bilgi veren Coşkun; “Bizim burada (Sorgun) bir milyon 400 bin metre karelik eski ocak sahamız var. Ahmet abi ile birlikte ve tüm yönetim kurulu üyelerimiz ile birlikte bir ‘Sorgun EKO Park’ projesi hazırlattık. Ve projenin hayata geçmesi için çok güzel tesislerin oluşması için gayretimiz devam ediyor. Güzel gelişmeler var, bunlar neticelenince inşallah paylaşacağız. 

OPET’in yanında Sorgun çıkışında (Sivas istikametinde) 44 dönümlük bir arazimiz var. İlk başlangıç devre mülkümüz, kaplıca tesislerimiz orada başlayacak. Sonra da bu tarafta, eski maden sahasında çalışmayı büyüteceğiz. Bunu neden yapıyoruz. Bilindiği üzere buradaki kömür rezervimiz azaldı. Siz değerli işçilerimizin emekli olabilmesi için burada kömürümüz bittiğinde çalışanlarımıza bir istihdam alanı oluşturmaya çalışıyoruz” diye konuştu. 

Coşkun, konuşmasında kısa bir süre önce 6 mermer sahası aldıklarını belirterek şöyle konuştu: “Geçen hafta 6 tane mermer sahası alıp şirketimizin bünyesine kattık. Değerli hemşerimiz TKİ Genel Müdür Yardımcısı Abdurrahman Bey bu konularda oldukça uzman. Onun da katkısı ve desteği ile inşallah firmamız mermer konusunda da çalışmaya başlayacak. Dolayısıyla madencilik konusunda öncelikle kendi şirketlerimiz, tüm işçilerimizle ilgili güzel çalışmalar yapmak, bundan sonra da ülke ekonomisine, dünyada ses getirecek önemli bir firma haline gelmesi için çalışıp gayret ediyoruz.” 

Coşkun, işçilerden güvenlik konusundaki hassasiyetlerini sürdürmelerini istedi. “Bu noktada benim sizden ricam madencilikte güvenlik çok önemli. Önce güvenlik, sonra iş diyoruz” diyen Coşkun; “Fakat bunun olması için de herkesin huzurlu olması, bir birine destek olması gerekiyor. Biz bir aileyiz, bundan sonra da bize düşen ne varsa hazırız. Sizler için gecemizi gündüzümüze katıp çalışıyoruz. Burası çok önemli çok şanslı, belediye başkanımızın şirketimizle yakın ilgisinin olması, yönetim kurulu üyemiz olması da bizim elimizi güçlendirir. Çünkü genel müdür çalışmayı yapar ama yönetim kuruluna gelir. Yönetim kurulunda destek olursa işler çabuk olur. 

Sizlerin kazancı ve çalışması ile biz cami yaptık, sizin kazancınızla okul yaptık, hayır hasenat işleri yapıyoruz. Bunların hepsi sizindir, biz sadece koordine ediyoruz. Bundan sonra da inşallah en güzel günler en güzel yarınlar birlikte olur. Ve yeni iftarlarda bir araya gelmeyi Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyorum” ifadelerine yer verdi. 

Yeni Çeltek Kömür ve Maden İşletmeleri Yönetim Kurulu Üyesi ve Sorgun Belediye Başkanı Ahmet Şimşek de konuşmasında, her yıl olduğu gibi bu yıl da iftar sofrasında aynı ekmeği paylaşmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi. 

Bir dönem iflas etti edecek söylentileri ile anılan Yeni Çeltek’in bu gün yıllık 20 milyon kar eden bir işletme haline geldiğini hatırlatan Şimşek, konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “İnşallah sözleşme sürecinde bir orta yol bulacağız. Bulmamak için hiçbir neden yok. Gayet verimli bir işletmemiz var. Her sene belirli miktarda kar ediyor. Ama sözleşmeler bir seferlik yapılmıyor, üç yıllık bir anlaşma yapılıyor. Üç yıl sonunda yine enflasyon oranında bir rakam isteyeceksiniz. Yıllara göre ayarlama yapmak gerekiyor. 
2002 yılından beri bu işlerin biz de içerisine biz de girdik. İşletme bitti bitecek, iflas etti edecek diye beklenti içerisinde olduğumuz bir şirket varken bu gün hamdolsun yıllık 15-20 milyon kar eden gayet verimli bir şirketimiz var. Tabi ki bu başarıda şirket yöneticilerinin büyük payı var. İnşallah Sorgun’da güzel araziler var. Termal arazi var. İnşallah ikisi de ayağa kalkarsa Sorgun’umuza da katma değer olur. Sorgunumuza Yeni Çeltek’in bir okulu var. Agah Efendi Camine de ciddi katkıları var ve ismi Yeni Çeltek olacak. Yeni Çeltek isminin yaşatılması konusunda yaptıkları katkıya desteğe teşekkür ediyorum. Cenab-ı Allah kaza bela vermesin. Rızkınızı sağlık, sıhhat içerisinde kazanmanızı diliyorum. İnşallah burada emekli olursunuz, evinize hayırlısıyla rızık götürürsünüz.”