Yozgat’ta ilki gerçekleştirilen ve uluslararası olma özelliği taşıyan konferansta yurt içi ve yurtdışından katılım sağlayan alanında uzman 120’ye yakın akademisyen tarafından 80 sözlü bildiri ve 19 poster bildiri sunulacak. 

Enerji Alanında Var Olan Sorunlar ve Çözüm Önerileri Masaya Yatırılacak
Konferansta araştırma ve deneyimleri olan bilim insanları, araştırmacılar, uygulayıcılar, öğrenciler, ticari firmalar ve kurum temsilcileri bir araya gelerek Yozgat’taki yer altı zenginlikleri ve enerji kaynakları, ülkemizde ve dünyada yaşanan maden ve enerji konularındaki; sorunlar, çözüm önerileri, yeni gelişmeler, bilimsel bulgular paylaşılarak tartışılacak.

Erdoğan Akdağ Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen 1. Uluslararası Yer Altı Zenginlikleri ve Enerji Konferansı’nın açılış programına, Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey, Bitlis Eren Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Doğru, Ankara Üniversitesi Jeoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Şükrü Koç, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Şenol Akın, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Doç. Dr. Abdülkerim Yörükoğlu, Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu Genel Müdür Yardımcısı Abdurrahman Murat, Türkiye Elektrik Üretim İletim Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ayerden, Afjet A.Ş. Genel Müdürü Dr. Yusuf Ulutürk, fakülte dekanları, öğretim elemanları ve öğrenciler katıldı.

“Yozgat Enerji Kaynakları Açısından da Potansiyeli Olan Bir Şehirdir”
1. Uluslararası Yer Altı Zenginlikleri ve Enerji Konferansı’na katılım gösteren değerli bilim insanlarına hoş geldiniz konuşması yapan Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey, enerji alanında var olan sorunların ve çözüm önerilerinin tartışılabileceği, alanın tüm bileşenlerinin kendini ifade edebileceği bir zemin oluşturmak amacıyla gerçekleştirilen konferansın Bozok Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

“Konferansın Bozok Üniversitesi ve genç bilim insanlarının gayreti ile Yozgat’ta düzenlenmesi çok önemlidir”
Rektör Karacabey konuşmasının devamında; “Yozgat dışarıdan bakıldığında ekilebilir alanlarının genişliği sebebi ile bir tarım ve hayvancılık şehri olarak görülür.  Ancak Yozgat enerji kaynakları açısından da çok önemli ve potansiyeli olan bir şehirdir.  Yer altındaki madenlerin, jeotermal kaynakların yanı sıra son yıllarda özellikle Türkiye’de ve dünyada önemli bir potansiyeli olduğu anlaşılan uranyum kaynaklarına da Yozgat sahiptir. Bu nedenle Yer Altı Zenginlikleri ve Enerji Konferansı’nın Bozok Üniversitesi ve genç bilim insanlarının gayreti ile Yozgat’ta düzenlenmesi bizim için ayrı bir önem arz etmektedir. Bu vesileyle emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Rektör Karacabey yeryüzündeki önemli olayların bilhassa ülkeler arasındaki, kıtalar arasındaki siyasi olayların sebebi enerji ve enerji kaynaklarının kullanımı olduğuna dikkat çekerek gelişme ve ilerlemenin temelinde yer altı zenginliklerinin kullanımının önemli bir unsur olduğunu sözlerine ekledi. Rektörümüz konuşmasının sonunda “1. Uluslararası Yeraltı Zenginlikleri ve Enerji Konferansı’nın başarılı geçmesini diliyor, hepinize saygılar sunuyorum” ifadelerini kullandı.

1. Uluslararası Yer Altı Zenginlikleri ve Enerji Konferansı’nın açılış konuşmasını Bitlis Eren Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Doğru yaptı. Prof. Dr. Doğru, fizikçi ve jeologların bir arada bulunduğu  yeraltı zenginlikleri ve enerjiden dolu dolu bahsedilecek yoğun iki gün geçireceklerini belirterek Bozok Üniversitesi’nin göstermiş olduğu misafirperverliğe de  ayrıca teşekkür etti.

“Ülkemiz, Bölgenin Lideri Olabilecek Potansiyele Sahip”
Bitlis Eren Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Doğru açılış konuşmasında, üniversitelerde ve temel bilimlerde yaşanılan sorunları dile getirerek Üniversitelerde eğitim öğretimin yalnızca maddi boyutuna ağırlık verildiğini ahlaki ve etik boyutunun ihmal edilmekte olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Doğru, ülkemizin stratejik konumu, sahip olduğu yer altı ve yer üstü zenginlikleri, genç nüfusu ve tarihi birikimi ile bölgenin lideri olabilecek potansiyele sahip olduğunu belirterek bu zenginlikler kullanıldığında Türkiye’nin 2023 yılında dünyanın en büyük ekonomisinde yer alabilme potansiyeline sahip olduğunu sözlerine ekledi. 

1. Uluslararası Yer Altı Zenginlikleri ve Enerji Konferansı’nın açılış programı Ankara Üniversitesi Jeoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Şükrü Koç, Cumhuriyet Üniversitesi Jeoloji Bölümü, Maden Yatakları ve Jeokimya Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Gökçe, Afjet Genel Müdürü Dr. Yusuf Ulutürk, Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu Genel Müdür Yardımcısı Dr. Abdurrahman Murat’ın konuşmaları ile sona erdi.

İki gün boyunca sürecek olan 1. Uluslararası Yer Altı Zenginlikleri ve Enerji Konferansı farklı konu başlıkları ile toplam 19 oturumda gerçekleştirilecek.