Fen Edebiyat Fakültesi konferans salonunda düzenlenen Yozgat Bilişim Etkinliklerinin açılış programına Vali Kemal Yurtnaç, Vali Yardımcısı Şükrü Çakır, Belediye Başkan Yardımcısı Şahin Kılıçarslan, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Selçuk Yıldırım, Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hikmet Şelli Aybar, fakülte dekanları, daire müdürleri, çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı.
 
Programın açılış konuşmasını yapan Fen Edebiyat Fakültesi Dekan Vekili ve Yozgat Bilişim Etkinlikleri Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Böyükata, bilişim etkinliklerine  2002 yılında başladıklarını ve her yıl düzenli olarak bilişim etkinliği faaliyetlerini sürdürdüklerini söyledi.
 
Prof. Dr. Böyükata konuşmasını şu şekilde sürdürdü; “Bu yılki bilişim etkinliğimizi 11-14 Nisan tarihleri arasında yapacağız. Konusunda uzman kişiler bilişim teknolojisindeki son gelişmeleri aktaracaklar. Bilişim etkinliğimiz üniversitemizin en eski ve  toplumla iç içe düzenlenen etkinliklerden birisidir. Etkinliğimiz hem şehrin tanıtımına etki eden bir faaliyet hem de şehre bilgi transferi konusunda iyi bir platform oluşturmaktadır.”
 
Üniversitelerin kendi yaptığı çalışmalarla kendisini geliştiren bilim ve bilgi üreten ve ürettiği bilgiyi en sağlıklı bir şekilde toplumun istifadesine sunan  kurumlar olduğunu ifade eden Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey ise yaptığı konuşmada, “Bizde Bozok Üniversitesi olarak üniversite olmanın zorunlu kıldığı görevleri yerine getirirken bunlar arasında özellikle üretilen bilgiyi paylaşma noktasında şehre katkı sunma açısından da son yıllarda attığımız adımlar önemlidir. Üniversite olarak bulunduğumuz şehre katkı sunmayı sürdürüyoruz” dedi.
 
KAMUDAKİ ATIL BİLGİSAYARLAR KÖY OKULLARINA BİLİŞİM SINIFI OLUYOR
Kamu kurumlarındaki atıl bilgisayarları kullanarak  köy okullarına bilişim sınıfları kurduklarını ve öğrencileri teknoloji ile buluşturduklarını belirten Vali Kemal Yurtnaç ise, “Bu çalışmamızı devam ettireceğiz. Gençlerimizin bilgiye çabuk erişmelerinin sağlanması gerekiyor. Bu maksatla hem üniversite hem de ilk ve ortaöğretimdeki öğrencilerimizin bilişim dünyası ile yüz yüze olması bilgiyi kullanma da bilgiye erişmede her türlü  çalışmayı yaparak özellikle ilk ve ortaöğretim öğrencilerini bilişim dünyası ile buluşturmak lazım” diye konuştu.
 
Yozgat Bilişim etkinliğinin ilk günü TÜBİTAK – Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsünde görevli Başuzman Araştırmacı Arif Yılmaz tarafından “TÜBİTAK Uzay ve Bir Büyük Veri Uygulaması Balistika Sistemi” konulu  sunumu ile tamamlandı.

Arif Yılmaz sunumunda TÜBİTAK Uzay Enstitüsü çalışmalarından, yürüttüğü projelerden ve Balistika Sistemi'nin kullanım alanları hakkında ayrıntılı bilgiler verdi.