Yaklaşık 250 milyon Lira proje bedeli ile Yozgat’a yılda 2 milyon yolcuya hizmet verebilecek havalimanını temeli atıldı.

Temel atma töreninde konuşma yapan Vali Kemal Yurtnaç, bu mübarek ayda hayırlı bir hizmetin temelini atmaktan dolayı oldukça mutlu olduklarını belirterek, “Türkiye’de ulaşımın natiflerini oluşturmaya çalışıyoruz. Demiz yolu ile deniz yolu ile hava yolu ile kara yolu ile üretimi desteklemeye çalışıyoruz. Bizler Yozgat’ta üreten Yozgat’ı ortaya çıkarmak için bir dizi çalışmalar yaptık. Bunlardan bir tanesi yurt içinde ve yurt dışında ki iş adamlarımızı Yozgat’a ağırdık.  Onlara Yozgat’ın üretim ve fırsatlarını anlattık. 50 milyon, 100 milyon Euroluk yatırım yapacak kişiler buraya nasıl ulaşacakları konusunda kafalarında soru işareti vardı. Havalimanı buraya gelecek olan müteşebbisin önünü açacak. Hızlı tren buraya gelecek olan insanların sayısını artıracak. Buraya gelecek kişilerin sayısının artması demek Yozgat’ta istihdamın artması işsizliğin azalması demek. Havalimanı sadece yolcu taşımak için değil bölgemizde var olan termal kaynakların faaliyete geçirilmesi, 475 yataklı şehir hastanesinin uluslararası sağlık turizmine açılması açısından da önemli bir araç haline gelecektir. Havalimanı yanına kurulacak olan Bozok OSB ile burası istihdam şehri haline gelecek. Türkiye’nin tam ortasında bulunması ve her yere ulaşımın kolay olması bakımından orta vadede Yozgat parlayan bir yıldız olacaktır. Bizler burada canla başla çalışıyoruz ama Sayın Cumhurbaşkanımızın, Başbakanımızın, Bakanlarımızın ve milletvekillerimizin gayreti ile bu yatırımların sayısı artıyor” diye konuştu.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın da katıldığı “Yozgat Havalimanı Temel Atma Töreninde” konuşan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, ülkede havacılık sektöründe bu kadar önemli gelişmeler sağlanınca Yozgat'ta da haklı olarak vatandaşların havalimanı beklentisinin oluştuğunu söyledi.

Yozgat Havalimanı'nın temelini atarak, "vira bismillah" dediklerini kaydeden Arslan, "Sadece Yozgat'ta yapmıyoruz bu çalışmayı. Haftaya inşallah Gaziantep'te, havalimanının yeni terminalinin temelini atacağız. Yine haftaya Çukurova Hamalimanı'nın üst yapı inşaatını ziyaret ederek o süreci de başlatmış olacağız. Ayın 13'ünde Sayın Başbakanımızın katılımıyla Bayburt-Gümüşhane Havalimanın da temelini atacağız. Bununla da yetinmiyoruz, Karaman Havalimanı'nın ihale süreçleri devam ediyor. Havayolu halkın yolu olacak demiştik ve hamdolsun diğer verdiğimizi sözleri yerine getirdiğimiz gibi bu sözümüzü de yerine getirmiş olmanın memnuniyetiyle havayolunu halkın yolu yaptık. Şimdi de bunu yeni havayollarıyla perçinliyoruz." dedi.

Yıllarca unutulan, hizmetten mahrum bırakılan bu memleketin güzel topraklarında daha yaşanılabilir ikametler oluşturabilmek için insanların bulunduğu yerde istihdam edilmesi, bulunduğu yerde yaşayabilmesi için birçok projeyi devam ettirdiklerini vurgulayan Bakan Arslan, insanların umutlarını devam ettirdiklerini, hayallerini 15 yıldır olduğu gibi hem filizlendirdiklerini hem de canlandırdıklarını kaydetti.

Yozgat'ı yüksek hızlı trenle buluşturmaya hazırlandıklarını aktaran Arslan, hedefledikleri gibi önümüzdeki sene bu zamanlarda artık test işlemini yapıp yüksek hızlı trenle Yozgatlıları buluşturacaklarını ifade etti.

Havayolu ile ilgili bugüne kadar yaptıkları çalışmalara da değinen Bakan Arslan, sözlerini şöyle sürdürdü:

Bugüne kadar 77 pistte hem yenileme hem onarım çalışması yaptıklarını vurgulayan Arslan, şöyle devam etti: "2002 yılında bu ülkeden yurt dışına 60 noktaya uçulabiliyordu. 2017 sonunda 296 noktaya uçuluyordu. Bugün itibariyle dünyada 307 noktaya uçuluyor. İnşallah Yozgat Havalimanı bittiğinde Yozgat'tan yurt dışına yapılacak seferlerle birlikte bu rakam elbette ki daha fazla artacak. İşte sürekli yükselen, sürekli gelişen havacılık sektörümüz inşallah bundan sonra Yozgat Havalimanı'yla da daha büyüyecek, daha gelişecek. Bu havalimanı hem yurt içinde hem yurt dışında uçuşlara hizmet edebilecek büyüklükte yapılıyor. Yozgat Havalimanı projesi tam 250 milyon Türk Lirası. İnşallah estetik ve özgün mimarisiyle Yozgat'a yakışan bir havalimanı terminalini sizlere kazandırmış olacağız. Böylece Yozgat'ın değerlerini dünya ile buluşturacağız, dünyayı da Yozgat'ın değerleriyle buluşturacağız."

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ise temel atma töreninde yaptığı konuşmada, “Bugün Yozgat için tarihi bir gün. Yozgat elbette pek çok hizmet gördü, pek çok esere sahiplik yaptı, hükümetlerimiz döneminde pek çok adım Yozgat’a atıldı. Bunların içerisinde çok önemlileri var ama en önemlilerinden birisi hiç şüphesiz bugün Sayın Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Ahmet Arslan Beyefendi ile birlikte sizin şahitliğinizde resmi temelini attığımız Yozgat Havaalanıdır. Yozgat Havaalanı ile İnşallah Yozgat havalanıyor ve havadan Yozgat’ı dünyaya dünyayı da Yozgat'a bağlamış oluyoruz. Şimdiden hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu.

Yozgat havaalanının buraya kolay gelmediğini kaydeden Bozdağ, “Bunu özellikle bilmenizi istiyorum. Sayın Cumhurbaşkanımızın özel iradesi ve talimatları, Sayın Başbakanımızın özel iradesi talimatları ve takibi, Sayın Bakanımız Ahmet Arslan Beyin özel iradesi, talimatı ve takipleri, milletvekili arkadaşlarımızın, bakanlık bürokratlarının topyekûn gayretleri ve çabalarının sonucu bu noktaya geldik. O nedenle bu büyük ve devasa eseri ilimize kazandıran başta Türkiye’nin lideri, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan Beyefendiye şahsım ve Yozgatlılar adına gönülden teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Yozgat’ın havaalanı ile daha da güçleneceğini kaydeden Bozdağ, “Bugünden sonraki Yozgat'ın geleceğe dair beklentileri de olumlu anlamda değişmeye daha etkili bir şekilde devam edecektir Yozgat ulaşımın her alanında çağ atlamıştır. Yozgat'ın bölünmüş yollarını hepiniz görüyorsunuz. Şimdi sayın bakanım ifade etti. Yozgat’a 4 katrilyondan fazla biz yatırım yaptık. Devam eden projelerden bahsetti. 300 milyon TL’nin eski parayla 300 trilyon TL’nin üzerinde devam eden yatırımlar var. Tabii projesi devam edenler ayrıca var. Yozgat'ın dört bir yanı yol bakımında şantiyedir şu anda. Şimdi Yozgat beton asfalt ile buluşuyor. İnşallah bakanımızda ifade etti bu yıl önümüzdeki yıl içerisinde doğudan batıya kuzeyden güneye sıcak asfaltlar tamamlanmış olacak. Hızla çalışmalar devam ediyor. Hızla da tamamlanacaktır. Yüksek Hızlı Tren Yozgatlının beklentisi dahi değildi. Biz gezerken kimse bizden hızlı tren veya kara tren diye beklenti dile getirmemişti. Ama hükümetimizin Türkiye’yi Yüksek Hızlı Trenle buluşturma iradesinden arkasından hızlı tren Türkiye’nin dört bir yanına yayılmaya başladı. Eskişehir’in açılışının yapıldığı gün 13 Mart 2009’da Yozgat – Sivas hızlı treninin temeli atılmıştı eş zamanlı ancak coğrafya şartları ve teknik nedenlerle proje uzadı. Yoksa parasızlıktan, başka bir sorundan değil. Ama orada da artık sona geldik. Tünellerle Yozgat’ın dağları delindi. Şimdi ray döşemesi yapılıyor. İnşallah bakanımızda ifade etti 2019 yılının ikinci yarısına gelirken test sürüşü başlayacak, arkasından da 2019 yılının içerisinde resmen açılışını da beraber gerçekleştirmiş olacağız. 9,5 milyar lira bu Yüksek Hızlı Tren’in bedeli. 9,5 milyar lira. Yani 9,5 katrilyon. Yozgat’ın bir kalemde yatırımdan aldığı pay” ifadelerini kullandı.

Yozgat’ın hava yoluyla, kara yoluyla, demir yoluyla bütün yolların şimdi merkez noktası haline geldiğinin aktaran Bozdağ, “Kayseri’ye giden hızlı tren hattı da Yerköy’den ayrılacaktır. Bu nedenle Yozgat Yerköy hızlı tren bakımından merkez bir nokta haline gelecektir. Türkiye’yi toplayan, Türkiye’yi dağıtan bir merkez haline gelecektir. Şimdiden bu da hayırlı uğurlu olsun diyorum. Havaalanımız sayın bakanım söyledi 250 milyon TL’lik bir yatırım. Ama bu alt yapı yatırımı. Sayın bakanım söylerken üst yapı kısmını geçti. Tahminen 60 Milyon TL, belki daha fazla belki az bir rakamda bunun üst yapısını yapacak. Yani sadece havaalanı 300 milyon TL ve üzerinde bir değerle Yozgat’a kazandırılıyor. Yozgat’a helal olsun. Yozgat’a hayırlı olsun inşallah. Bundan sonra Yozgat’ın yurt dışında yaşayan evlatları Berlin’den Paris’ten bindiği zaman Bozok Havaalanına gelecekler, buradan ailelerine gidecekler. Yolda trafik derdi, bir takım sıkıntılar kaza Allah’ın izniyle olmayacaktır. Burası uluslararası anlamda çok işlek bir bölge havaalanı olacaktır. Sadece Yozgat’a değil, civardaki illere de büyük katkı sağlayacaktır. Ben buna da yürekten inanıyorum. Şimdiden yurtdışındaki ve Türkiye’nin değişik yerlerindeki bütün hemşerilerimize buradan selam gönderiyorum. Hepinize, hepimize Yozgat Havaalanı hayırlı olsun, uğurlu olsun inşallah” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından havalimanının temeli atıldı.