Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ)’nin Yozgat’a kazandırdığı önemli projelerden biri olan Yozgat İçmesuyu Projesi; “Hamsu İsale, Derivasyon Hattı ve Tünel”, “Arıtılmış Su İsale Hatları, Depolar, Pompa İstasyonu ve Tayip Regülatörü” ve “Yozgat İçmesuyu Arıtma Tesisleri” olmak üzere üç aşamadan oluşuyor. Proje kapsamında; 2.143,54 metre tünel, 9.668,66 metre Hamsu İsale Hattı, 73.047,53 metre Arıtılmış Su ve Hamsu İsale Hattı ile günlük 62.300 m3 kapasiteli Arıtma Tesisi inşa edildi.

Hamsu İsale, Derivasyon Hattı ve Tünel İnşaatında Fiziki Gerçekleşme Seviyesi %99
Projenin su kaynağı Musabeyli Cemil Çiçek Barajı işletmededir. “Hamsu İsale, Derivasyon Hattı ve Tünel” inşaatı 10 Temmuz 2012 tarihinde başladı. Proje kapsamında; 2.143,54 metre uzunluğundaki at nalı kesitli, iç çapı 3,50 metre dış çapı ise 4,20 metre olan tünel inşa edildi. Önümüzdeki dönemde çevre düzenleme çalışmaları ile tamamlanacak projede % 99 fiziki gerçekleşme seviyesine ulaşıldı.

Yozgat İçmesuyu Projesinin bir diğer ayağı “Arıtılmış Su İsale Hatları, Depolar, Pompa İstasyonu ve Tayip Regülatörü”. Tayip Regülatörü ile alınacak ham suyun Musabeyli Cemil Çiçek Barajına iletilmesi için gerekli derivasyon tesisleri (derivasyon tüneli hariç) ve arıtma tesislerinden alınacak suyun (17,50 milyon m³/yıl) Yozgat İl Merkezine, Yerköy İlçe Merkezine ve Yozgat OSB'ye iletilmesi için gerekli içme suyu tesislerinin yapılması işine 25 Aralık 2012 tarihinde başlanmıştı. Projede Mayıs 2016 itibari ile  % 99 gerçekleşme sağlandı. İş kapsamında önümüzdeki dönemde çevre düzenlemesi çalışmaları ve sistemin test hazırlık çalışmaları sonrasında iş tamamlanacak.

Proje ile 17,50 milyon metreküp İçme-Kullanma ve Sanayi Suyu Temin Edilecek
Yozgat İçmesuyu Projesinin bir başka ünitesi olan 62 300 m3/gün suyu arıtacak “Yozgat İçmesuyu Arıtma Tesisleri” işine 05 Eylül 2012 tarihinde başlanarak % 91 gerçekleşme seviyesine ulaşıldı. Tesisteki tüm ünitelerin inşaatı tamamlandı. Önümüzdeki dönemde tüm tesisin sızdırmazlık testleri, performans testleri, işletmeye almalar, elektrik - mekanik ekipmanların eksiklerinin tamamlatılması ve kontrolü, tesis içi yollar, peyzaj ve scada otomasyonu yapılarak iş tamamlanacak.

Proje tamamlandığında Musabeyli Cemil Çicek Barajından alınacak su ile Yozgat İli Merkez, Yozgat OSB, Yozgat Yerköy ve Kırşehir Çiçekdağı ilçelerinin 2050 yılına kadar ihtiyacı olan 17,50 milyon m3 içme-kullanma ve sanayi suyu temin edilmiş olacak.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, en kısa zamanda gerekli test çalışmalarını yapacaklarını ve test çalışmalarından sonra tesisleri hizmete açacaklarını kaydetti.

Prof. Dr. Veysel Eroğlu ayrıca "Bu proje neticesinde Yozgat şehir merkezinin, Yozgat Organize Sanayi Bölgesi'nin (OSB), Yerköy İlçesi'nin ve Kırşehir Çiçekdağı ilçesinin 2050 yılına kadar ihtiyacı olan 17 milyon metreküp içme, kullanma ve sanayi suyunu temin etmeye başlayacağız. Proje Yozgat'ımıza vatandaşlarımıza, sanayicilerimize hayırlı uğurlu olsun" dedi.