Grand Ser Otel’in ev sahipliğinde gerçekleştirilen 'Yozgat Kalkınma Vizyonu Çalıştayı'na Yozgat Valisi Abdulkadir Yazıcı, Yozgat Belediye Başkanı Dr. Kazım Arslan, Oran Kalkınma Kurulu Başkanı ve Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Salih Karacabey, ORAN Genel Sekreteri Kamil Taşçı, İlçe Belediye Başkan ve Kaymakamları, Daire Müdürleri, Siyasi Parti Temsilcileri ve Sivil Toplum Örgütü Temsilcileri katıldı.

ORAN Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Kamil Daşçı'nın, katılımcılara Yozgat’ın istatistik bilgileri aktarmasının ardından kürseye gelen Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Salih Karacabey, şehirle bütünleşen ve Yozgat’ın kalkınmasında önemli bir lokomotif görevi üstlenen Bozok Üniversitesi’nin ilin kalkınmasındaki rolü hakkında dinleyicilere bilgiler aktardı.

Bir yerde gelişmeden ve kalkınmadan söz edebilmesi için insan faktörü ve eğitimin önemli olduğuna vurgu yapan Rektör Karacabey; "Bilgiyi üreten insandır. Bilgiyi üretmek için çalışacak olan da iyi yetişmiş insandır. Bir insanın sadece bilgi üretmesi değil. Ürettiği bilgiyi ahlaki değerler ölçüsünde doğru kullanması da önemlidir.  Dolayısıyla insanı hem bilgilendirme yönünde hem de bilgisini ahlaki ölçüler içerisinde kullanma yönünde yetiştirmek gerekir. Her ikisi için de üniversite önemli bir insan kaynağıdır." dedi.

Yozgat Belediye Başkanı Dr. Kazım Arslan’da yaptığı konuşmada, yapılacak çalıştayı çok önemsediklerini ifade ederek, yapılan bu çalıştayda Yozgat’ın gelişmesine yönelik çok önemli fikirlerin çıkacağına inandığını söyledi.
  
Yozgat Valisi Abdulkadir Yazıcı ise yaptığı konuşmada Türkiye’de özellikle doğrudan demokrasiye geçişle birlikte 1950 yılından itibaren kalkınma hamlelerinin başladığına vurgu yaparak, “Merhum başbakanlar Adnan Menderes, Turgut Özal ve son 10-15 yıl içersinde de istikrarlı bir şekilde kalkınma sürüyor. Adalet Bakanımız Sayın Bekir Bozdağ seçimden sonraki teşekkür ziyaretlerinde ortaya koyduğu bir düşünce ve talimatları doğrultusunda Yozgat’ın kalkınması noktasında iki ayda bir ilgili bir yatırımcı bakanımızı ilimize davet ederek Yozgat’la ilgili problemleri görüşelim, konuşalım diye karar alındı. Bunun da ilk adımı olarak Kalkınma Bakanımız Sayın Cevdet Yılmaz’ı ilimize davet ederek bu çalışyatı düzenledik” şeklinde konuştu.

Bu toplantının verimli ve başarılı olmasının herkesin fikrini saklamadan, gizlemeden, fikrine inanarak ve güvenerek ortaya koymasından geçtiğini ifade eden Vali Yazıcı, "Bizler kalkınmayı dışarıdan beklemeyeceğiz, devlet fabrika yapsın, devlet askeriye getirsin cümlelerini artık unutmamız lazım. Bizler toplu bir akıl ortaya koyacağız, kalkınmayı kendimizle sağlayacağız. Bu enerjiye, dinamizme, akla sahibiz. Ben Yozgat’ın özellikle insan unsuru noktasında çok büyük bir potansiyele sahip olduğunu belirtmek istiyorum. Bir birimizi aşağı çekme değil de yukarı itme noktasında el ele verdiğimiz ölçüde inşallah Yozgat’ın geleceği daha aydınlık olacaktır. Çocuklarımız daha müreffeh ve güzel bir yerde yaşayacaktır. Bizim öncelikli hedefimizin ilimizi, Yozgat’ta yaşayan ve diğer yerlerde yaşayan Yozgatlıların rahat edebilecekleri, huzur bulabilecekleri ve kalmak isteyebilecekleri bir Yozgat’a dönüştürmemiz olduğuna inanıyorum” dedi.
 
Konuşmalarından ardından “Ekonomik Kalkınma Gündemi” ve “Sosyal ve Kültürel Gelişme Gündemi” başlıkları altında; mülki idare amirleri, belediye başkanları, kamu kurum ve kuruluşu temsilcileri, akademisyenler, mesleki kuruluş temsilcileri, sivil toplum kuruluş temsilcileri, sendika temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, yerel gazete temsilcileri ve il dışında görev yapan akademisyenler oluşturulan guruplar atölye çalışmalarını yaptı.
 
Sonuçların değerlendirileceği toplantı ise 15 Ocak 2016 Cuma günü yapılacak olup, toplantıya Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz da katılacak.