Yozgat’ta aralarında öğretim üyeleri, gazeteci ve yazarların oluşturduğu komite üyeleri tarafından başlatılan çalışma kapsamında Tarihi Yozgat Lisesi’ne TBMM’den Şeref Madalyası verilmesi bekleniyor.

Gazi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Öcal Oğuz, Bozok Üniversitesi’nden Prof. Dr. Taha Niyazi Karaca, Gazeteci Seyfi Çelikkaya, Senaryo Yazarı Ertuğrul Kapusuzoğlu, Araştırmacı Yazar Osman Karaca’dan oluşan komite üyeleri; Yozgat ve bölgesinde açılan ilk mekteplerden birisi olan ve Çanakkale Savaşı’na öğrencilerin gönüllü olarak katılmasıyla destan yazan Yozgat Lisesi’ne ‘Şeref Madalyası’ verilmesi için Yozgat Milletvekillerimiz ilgili makamlara taleplerini iletmişlerdi.

Komite üyeleri Yozgat Valiliğine yaptığı yazılı başvurusunda şu ifadeleri kullandı:  “Birinci Dünya Savaşına katılan ve dönemeyen Yozgat Mekteb-i Sultanisi öğrencilerinin manevi şahıslarında, Yozgat Lisesine kahramanlık madalyası verilmesi hususunda Türkiye Büyük Millet Meclisine milletvekilleri tarafından gerekli girişimler gerçekleşmiştir. Vekillerimizi desteklemek, yüce meclisimizin kararının olumlu ve bir an evvel gerçekleşmesi için, halkımızın bir imza kampanyasıyla destekleri uygun görülmüştür. Makamınızın, bir imza kampanyası başlatmamız hususuna onaylarınızı saygılarımızla arz ederiz. Yozgat Valisi Kadir Çakır’da dilekçemizi onaylayarak, imza kampanyası resmen başlatılmıştır. Önümüzdeki günler içerisinde başta Yozgat Lisesi olmak üzere diğer bazı bölgelerde açılacak stantlar ile imza kampanyası yürütülecektir.”

YOZGAT LİSESİ YAPIMINA 1891 YILINDA BAŞLANILMIŞTIR
Komite üyeleri açıklamasında tarihi Yozgat Lisesi hakkında şunları kaydetti: “Bizim kuşağımızın yıllardır; “Yozgat Lisesi” olarak bildiğimiz, ilk kuruluş adıyla “Yozgat Mektebe-i Sultanisinin” yapımına 1891 yılında başlanmıştır. Okul inşaatı için gereken yeterli ödeneğin ayrılamadığından bir türlü tamamlanamamıştır. Bunun üzerine okul, 1895 yılında “Tonusluoğlu Konağı” kiralanarak “idadi” olarak hizmete başlamıştır. Bugünkü Yozgat Lisesi binası ancak 1909 yılında kısmen tamamlanmış ve lise olarak hizmete başlanmıştır. 1914 Yılında başlayan büyük dünya savaşında, Yozgat Mektebe-i Sultani öğrencilerinden 200’ye yakın yiğit genç, yaşları tutmadığı halde savaşa gönüllü olarak katılmışlardır. Bu genç çocuklar, kısa bir “ihtiyat talimi” gördükten sonra, yedek subay olarak cephelerde görev almışlardır. 1915 Yılının öğretim yılı başında, hiçbir liseli okuluna dönememiştir; çünkü hepsi şehit olmuştur. Yozgat Mekteb-i Sultanisiyle ilgili çok önemli bir bilgi de, futbol takımıdır. Takım, okulun öğretmen ve öğrencileri tarafından 1910’da kurulmuştur.  Futbol takımının kurulmasında okul müdürü Bahattin Efendiyle Terbiye-i Bedeniye Muallimi Salih Şevket efendinin büyük hizmetleri geçmiştir. Anlaşıldığına göre; Yozgat Mekteb-i Sultanisi Futbol takımı, Beşiktaş, Galatasaray ve Fenerbahçe’den sonra kurulan dördüncü takımdır.”