Birçok firmaya ev sahipliği yapan ve tamamlanan alt yapısı, teşvik ve fırsatları ile cazip OSB’lerden olan Yozgat Organize Sanayi Bölgesi (YOSB) Yozgat’la birlikte büyümeye devam ediyor.  

1993 yılında kurulma kararı alınan ve ilk imzanın yine aynı sene içerisinde atıldığı Organize Sanayi Bölgesinin alt yapı çalışmaları 1996 yılında başladı. 1998 yılında ilk arsa tahsisinin yapıldığı YOSB 96 parselden oluşuyor ve 150 hektar alana sahip.

Söz konusu bölgede sanayi parseli 706 bin 20 metrekare, eğitim alanı 67 bin 323 metre kare, sosyal teknik alan 202 bin 793 metre kare, yeşil alan ise 517 bin 120 metre kare alandan oluşuyor. Bugün gelinen noktada Yozgat Organize Sanayi Bölgesi bünyesinde 9 adet tekstil - konfeksiyon sanayi, 4 adet plastik sanayi, 3 adet inşat sanayi, 8 adet metal sanayi, 1 adet sağlık sanayi, 1 adet tarım sanayi, 3 adet makine sanayi, 2 adet gıda ve paketleme sanayi, 1 adet mermer- granit sanayi olmak üzere toplam 32 firmayı barındırıyor.

OSB bünyesinde faaliyet gösteren bu 32 firmadan yüzde 90’ı başta Avrupa ve Ortadoğu ülkeleri olmak üzere birçok ülkeye ihracat yapıyor. Yozgat’ın istihdam deposu olarak nitelendirebileceğimiz OSB, 1700 kişiye de iş imkânı sağlıyor. OSB’de bulunan yarım kalmış, inşaat aşamasında bekleyen ve boş parsellerin dolması halinde istihdamın 10 bin kişiye ulaşması bekleniliyor. 

Konum itibarı ile Ankara Sivas Karayolu üzerinde bulunan bölgede ulaşım sorunu da bulunmuyor. Ankara'ya 210 kilometre, Yozgat merkeze ise 26 kilometre uzaklıkta yer alan OSB, tamamlanmış alt yapısıyla, doğalgazıyla, teşvik ve fırsatlarıyla Yozgat’ı ihracat yapan kentler arasında ilk sıraya yükseltmeyi hedefliyor.