Yozgat'ın geleceğine yön verecek olan “Yozgat Kalkınma Vizyonu Çalıştayı” sonuç değerlendirme toplantısı Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’ın katılımıyla gerçekleştirildi.
 
Bakanlar Değerlendirme Toplantısı Öncesinde Ziyaret ve İncelemelerde Bulundu
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz sonuç değerlendirme toplantısı öncesinde havaalanı ve Bozok Organize Sanayi Bölgesinin yapılacağı bölgede incelemelerde bulundu. Daha sonra Yozgat valiliğini ziyaret eden Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’a,  Vali Abdulkadir Yazıcı, Yozgat'ta devam eden projeler hakkında bilgiler verdi. Ziyaretin son bölümünde Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz Valilik Şeref Defterini imzaladı.
 
Çalıştayın Sonuçları Değerlendirildi
Yozgat Valiliği himayesinde Orta Anadolu Kalkınma Ajansı organizasyonunda Yozgat'ı 2023 yılına hazırlayacak ve hedeflerine yön verecek olan Yozgat Kalkınma Vizyonu Çalıştayı’nın sonuçları Grand Ser Otel’de toplantıda değerlendirildi.
 
Toplantıda mülki idare amirleri, belediye başkanları, kamu kurum ve kuruluşu temsilcileri, akademisyenler, mesleki kuruluş temsilcileri, sivil toplum kuruluş temsilcileri, sendika temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, yerel gazete temsilcileri ve il dışında görev yapan akademisyenlerden oluşturulan gurupların “Ekonomik Kalkınma Gündemi” ve “Sosyal ve Kültürel Gelişme Gündemi” başlıkları altında yaptıkları atölye çalışmalarının sonuçları katılımcılara açıklandı.
 
Değerlendirme toplantısının açılış konuşmasını yapan Vali Abdulkadir Yazıcı, iki gündür yoğun bir çalışma temposuyla Yozgat’ın sorunlarını ve çözüm önerilerini ortaya koyduklarını ifade ederek, ”Adalet Bakanı Sayın Bekir Bozdağ özellikle önümüzde ki aylarda en az iki ayda bir ilgili sayın bakanı da davet etmek suretiyle 2023’e hazırlanma noktasında Yozgat’ın problemlerinin konuşulacağı toplantılar düzenlenmesi talimatları olmuştu. Bu açıdan da ilk toplantıyı Kalkınma Bakanımızın teşrifleriyle yapıyoruz. Biz gerek dün gerekse ondan önceki hafta içerisinde Yozgat’ta, Yozgat adına sözü olan,  düşüncesi olan, bazı şeylerin daha güzel olması temennisinde bulunan bütün kesimleri davet ederek ortak bir aklı vücuda getirmeye çalıştık. Bu toplantıya emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Teşriflerinden dolayı da Sayın Bakanlarımıza hoş geldiniz diyorum” dedi.
 
JEOTERMAL ENERJİDEN YARARLANMAMIZ GEREKİR
Türkiye 2023 vizyonu ve daha ötesini gerçekleştirecekse, bunu sadece belli büyük illerin, belli yörelerin kalkınmasıyla değil, bütün ülkenin kalkınması ve gelişmesiyle başaracağına dikkat çeken Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, “Her ilimizin, bölgemizin potansiyelini iyi değerlendirerek yerel aktörlerle harekete geçirmesi gerek. Burada yapılan çalışmalar sadece Yozgat'ın kalkınmasına değil ülkemizin de daha genel kalkınmasına katkı sağlayıcı çalışmadır. Biz buna kapsayıcı kalkınma diyoruz. Herkesi içine alan, bütün kesimleri içine alan, herkesin katkıda bulunduğu ve nimetlerinden de bütün kesimlerin faydalandığı kalkınma. Kalkınmada kültür ve tarih turizmi dışında jeotermal turizm çok önemli bir yere sahip. Jeotermal gerçekten çok önemli bir kaynak. Yozgat bu noktada çok şanlı bir ilimiz. Jeotermalle turizm yaparsınız, tarım için kullanabilirsiniz, enerjide, ısıtmada, seracılıkta başka alanlarda kullanılabilir. Hem iyi tespit edip hem de iyi projelendirerek turizmde kullanmakta fayda var. Bu konuda yapılacak çalışmalara her zaman destek olmaya hazırız" diye konuştu.
 
Çalıştay Yozgat'ın Gelişmesi Noktasında Hayırlara Vesile Olacak
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ toplantıda yaptığı konuşmada, çalıştayın Yozgat'ın gelişmesi noktasında hayırlara vesile olmasını diledi. Bozdağ “ Malumunuz üzere daha önce Yozgat'ta 2013 yılında kalkınma çalıştayı yaptık ve çok önemli sonuçlar elde ettik. Bu çalıştayda da daha önce yaptığımızı çalıştayın sonuçlarını değerlendirdik ve yeni bir yol haritası çizdik. Çalıştayların amacı ortak bir akıl ortaya koymaktır. Biz bu aklın gereğini yapar, ortak aklın sonuçların üzerinden adımlarımızı atabilir, çalışmalarımızı yapabilir ve projelerimizi hayata geçirebilirsek, o zaman başarılı olma iyi neticeler alırız.  O nedenle bu çalıştayı sorunların tespiti çözüm önerilerinin ortaya konmasından öteye bir yol haritası olarak değerlendirmemiz gerekir'' şeklinde konuştu.
 
2017 yılının Yozgat'ın her alanda geliştiği bir yıl olacağını belirten Adalet Bakanı Bekir Bozdağ konuşmasının devamında çalıştaylarda alınan kararların, sonuçlarının değerlendirilmesi açısından her 3 yılda bir yapılmasını önemsediğini belirterek, tüm kamu kurum ve kuruluş ve sivil toplum kuruluşlarının çalıştaya katkı sunmasının gerektiğini ifade etti.
 
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ve Vali Abdulkadir Yazıcı, çalıştayın değerlendirme toplantısından sonra Bozok Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Yeni Doğan Ünitesinin açılışını gerçekleştirdi.