Geçtiğimiz yıl itfaiye faaliyetleri hakkında bilgi veren Yozgat Belediyesi İtfaiye Müdürü Eyüp Albayrak, "Geçen yıl bina yangınları çok oldu. Toplamda merkez ve ilçeler dahil olmak üzere 618 yangına müdahale ettik.  Bu yangınlardan 92 tanesi bina yangını, 31 araç yangını, 14 ormanlık fidanlık yangını, geri kalanlar ise diğer kategorilerde bulunan yangınlar" dedi.

Albayrak, itfaiye ekiplerinin yangının yanı sıra vatandaşın her türlü sıkıntısında yanında olduğunu belirterek, "Vatandaş kapısını açamıyor bizi arıyor. Kedisi ağaçta kalıyor bizi arıyor. Şu an kış mevsimindeyiz. Oluşan buz sarkıtları nedeni ile de arayan oluyor. Bizler de bu noktada vatandaşa hizmet veriyoruz” ifadelerini kullandı.

İtfaiyeye gelen çağrıların yaklaşık yüzde 25’inin asılsız olduğuna değinen Albayrak, "155–156–158–110–112–177 gibi acil yardım telefonlarının tek çatı altında toplandığı projenin Yozgat’ta da faaliyete geçmesi ile birlikte asılsız çağrıların da önüne geçileceğine inanıyoruz." dedi.

"Yangın ihbarı aldığımız zaman ilgili kurumları olay yerine ayrı ayrı yönlendirme yapıyoruz. Elektrik, sağlık, doğal gaz firması yangın çıktığı an olaya anında müdahale etmek üzere olay yerine gitmeli. Ancak biz buradan bu yönlendirmeleri yaptığımız için zaman kaybı yaşanıyor”  diyen Albayrak, söz konusu merkezin faaliyete geçmesi ile birlikte aynı sorumluluğun kurumlar tarafından ortak bir şekilde paylaşılacağını kaydetti.

Albayrak, Şubat ayının ortasında ihaleye çıkarak araç alımına gideceklerini belirterek, "36 personel, 2 merdivenli,1 kurtarıcı, 5 tane ilk müdahale aracı ile hizmet veriyoruz. Çıkacağımız ihale ile bir tane çift kabin 6 tonluk ilk müdahale aracı alımı yapmayı planlıyoruz. Söz konusu özelliklere sahip ilk aracımız olacak” diye konuştu.

Eyüp Albayrak, köy yangınlarına müdahale etmek amacını taşıyan bir proje ile Japonya’dan alınacak hibe desteği ile en uzak köylere portatif yangın söndürme aracı vermeyi düşündüklerini söyledi. Alınacak destek ile yaklaşık 12 -13 portatif araç alınabileceğini anlatan Albayrak, "Bu sayede köy yangınlarına anında müdahale edilmiş olacak. Bunun yanında gönüllü itfaiyecilik eğitimi de verilecek. Geçtiğimiz yıl 9 tane köy yangını oldu. Dokuzunda da olaya müdahale edildi ancak tamamen yandı. Merkeze uzaklık nedeni ile bu yangınlara anında müdahale edilemiyor” ifadelerini kullandı.