Yozgat’ta Hıdırellez (Bahar Bayramı), Yozgat Belediyesi ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından ortak hazırlanan programla kutlandı.

Hava muhalefeti nedeniyle TOKİ Spor Salonunda düzenlenen kutlama etkinliğine Yozgat Vali Yardımcısı Gökhan İkitemur, Belediye Başkanı Kazım Arslan, AK Parti Yozgat İl Başkanı Harun Lekesiz, daire müdürleri, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Yozgat İl Kültür ve Turizm Müdürü Lütfi İbiş, Hıdırellez, bütün Türk dünyasında kutlanan, mevsimlik bayramlardan biri olduğunu söyledi. Lütfi İbiş, konuşmasının devamında, "Anadolu'da hâla görkemli törenlerle kutlanan Hıdırellez Bayramı, insanlık tarihinde çok eski zamanlardan beri kutlanmaktadır. Farkı zamanlarda farklı isimler altında kutlansa da Hıdırellez motiflerine pek çok yerde rastlamak mümkün olmaktadır. Baharın gelişi ve doğanın canlanması insanlar tarafından bayramla kutlanması gereken bir durum olarak algılanmıştır. Böylece bir bahar bayramı olan Hıdırellez evrensel bir nitelik kazanmıştır. Katılımınızdan dolayı hepinize teşekkür ederim."dedi.

Konuşmaların ardından öğrenciler arasında ip çekme, ağızda kaşık ile yumurta taşıma, çuval ve mendil kapma yarışları yapıldı.

Protokolün de katılım sağladığı mani kurası çekiminden sonra, Yozgat Belediyesi Aşevi tarafından hazırlanan etli pilav ve ayran, Vali Yardımcısı Gökhan İkitemur ve Belediye Başkanı Kazım Arslan tarafından programa katılan öğrenci ve vatandaşlara ikram edildi.