Adalet Bakanı Bekir Bozdağ; Yargıtay, Adalet Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından düzenlenen "Türk Hukuk Siteminde Aile, Çocuk, Kadın Çalıştayı"na katıldı.

Çalıştay açılışı sonrası gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevaplayan Bakan Bozdağ, şunları söyledi:

GEREKLİ MÜEYYİDELER UYGULANACAKTIR
"F tipi cezaevleri en yüksek güvenlikli cezaevidir. Bu cezaevlerine dışarıdan herhangi birinin orada görev yapanlardan destek almadan, silah veya başka bir şey sokması imkansızdır. Gerçekten çok ciddi güvenlik tedbirleri var orada, çok ciddi çalışmalar var. Bütün bunları herhangi birinin başarma imkanı yok. Biz, içerde görev yapan bir infaz koruma memurundan veya diğer bir çalışandan destek alınarak yapılabilecek bir çalışma olduğun değerlendiriyoruz.

Bir Adalet Müfettişini, iki Ceza ve Tevkif Evleri Kontrolörünü olayın olduğu gün tetkik etmek ve sonunda gerekli incelemeler yapıp rapora bağlamak üzere mahalline gönderdik; ayrıca Adana Cumhuriyet Başsavcığı da bu konuda bir adli soruşturma başlattı. Soruşturma bütün detaylarıyla şu anda sürüyor.

Elde edilen ilk bilgilere göre silahın içeriye oradaki bir görevli tarafından sokulduğuna dair bulgulara rastlandı. Şu anda göz altına alınmış durumda dışarıda ona yardımcı olan başkaları var, onlarla ilgili de yine aynı şekilde göz altılar var ve soruşturma devam ediyor.

Öte yandan iki cezaevi müdürü ile üç görevli açığa alınmıştır. Soruşturma bittikten sonra bütün gerçekler ortaya çıkacaktır ama bu kabul edilebilir bir durum değildir.

Adalet Bakanı olarak cezaevine silahın içerden yardım suretiyle sokulabilmiş olmasını savunmak mümkün değil. Gerçekten bu güvenlik açısından bir zafiyettir; bu nedenle bu konuda ihmali, kusuru, kastı olan kim varsa onlarla ilgili her türlü adli ve idari tahkikat yapılacak ve gerekli müyyideler uygulanacaktır. Kimsenin şüphesi olmasın!"

YSK SEÇMEN LİSTELERİNİ YİNE PARTİLERE VERECEKTİR
YSK; yasa gereği seçmenlere ait verileri, siyasi partilere belli usulle vermektedir. Bu uygulama 2008’den itibaren devam etmektedir. Ortaya çıkan bilgileri baktığımızda  bunun 2009 yılı itibariyle olan seçmenler olduğunu görüyoruz; yani içinde çocuklar yok, seçmen olmayan kişiler yok. Tamamen 1991 ve bundan önceki doğumlara ait veriler olduğunu görüyoruz.

Bunun YSK üzerinden veya bir parti üzerinden sızma ihtimalini ben görmüyorum; çünkü bu ancak elle verilebilir işin doğrusu; çünkü verilerin tamamı bir arada. YSK yasağı gereği bunu seçime giren bütün partilere veriyor, sadece bir partiye değil. Bu partilerden kim üzerinden sızdığına ilişkin tabi birtakım değerlendirilmeler yapılıyor. Zannedersem tarih yanlış olabilir ama CHP bu listeleri de kendi sitesinde yayınladığına dair yada bunların başka partiler üzerinden başka yere intikal ettiğine dair şu anda veriler var; tabi bunlarla ilgili adli soruşturma devam ediyor. Soruşturma sonucunda bu işin aslı ortaya çıkacaktır. Hangi partiden, hangi yerden çıktığına ilişkin orada daha net sonuçları görme imkanımız olacaktır.  

Şu andaki ilk verilere baktığımızda CHP üzerinden bunun paylaşıldığına dair veriler var ama bunun sonucu ancak adli tahkikat sonucunda netleşebilecektir. Seçim Kanunu'nda ve diğer kanunlarda bir yenileme çalışması yapıyoruz; Seçimlerin Temel  Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Kanunu'nda, Siyasi Partiler Kanunu'nda, Milletvekili Seçimi Kanunu'nda. Bu çerçevede yenilenecek kanunlardandır. Bu olay da bize gösterdi ki seçmenlere ilişkin verilerin bazı verileri saklayarak verme konusunda bir adım atmak lazım; onun için önümüzdeki seçimlerde YSK seçmenlere ait verileri şu anki şekliyle bütün detayları gösterecek şekilde vermesinin önüne geçecek bir yasal düzenleme yapacağız, bunun hazırlıkları sürüyor. Seçmen listelerini yine partilere verecektir, sandık esaslı verecektir; ancak bilgiler anonimleştirilecektir; sadece isim, soy isim ve sandık numarası. Yani adres, doğum yeri, doğum tarihi vb. bilgiler verilmeyecektir. Bunlar seçmen bilgi kartlarında yer alacak seçmenlere  verilecektir ama siyasi partilere verilen listede isimler ve sandık numaraları olacak, onun dışında herhangi bir veri paylaşımı yapılmayacaktır. Şu anda bizim düşündüğümüz formül budur. Siyasi partilere verileri hiç vermemek değil, belirttiğim usulle sandık ve seçmen isimlerini vermeyi esas alan bir düzenleme hazırlığındayız.