Yozgat Ülkü Ocakları İl Binasında üniversite öğrencileri ile buluşan Vali Kemal Yurtnaç, gençlere hayatları boyu yardımcı olabilecek nasihatlerde bulundu.
 
Gençlerin her zaman milli ve manevi değerlere sahip çıkması gerektiğini belirten Vali Yurtnaç, “Okulda elbette başarılı bir öğrenci olabilirsiniz. Okulda aldığınız eğitim tek başına bir işe yaramaz. Başarılarınızın yanında milli ve manevi duygularınızı da pekiştirirseniz vatana ve millete daha hayırlı bireyler olursunuz. Bunun yanında geçmişinizi, ecdadınızı da bilmeniz lazım. Lise öğrencilerine yönelik yaptığımız değerler eğitimi sonrası kura ile belirlenen 90 öğrencimizi ecdadımızın at izlerinin bulunduğu Balkanlara geziye gönderdik. Gitsinler atalarımızın hüküm sürdüğü toprakları gözleriyle görsünler, o manevi havayı birebir yaşasınlar istedik. Sizlerin de fırsatı olursa mutlaka bu topraklara gidin. Her zaman milli ve manevi değerlerimize sahip çıkın” dedi.
 
Manevi değerlerini bilen, geçmişine sahip çıkan, bayrağını, kıblesini kimseyle tartışmayan ve pazarlık konusu yapmayan nesiller yetiştirmek için okullarda çalışmalar başlattıklarını hatırlatan Vali Yurtnaç, “Geçtiğimiz seneyi ve bu seneyi Necip Fazıl Yılı olarak belirledik. Üstadın adına sempozyumlar ve çeşitli etkinlikler yaptık. Okullarımızda Üstadın Çile ve Çöle İnen Nur kitaplarını okuttuk. Okul servislerinde bu sene üstadın şiirlerini öğrencilerimize dinleteceğiz. Sizlerde en azından günde 1-2 sayfa kitap okuyun. Hepiniz üniversite okuyorsunuz ve birçoğunuz başka illerden buraya okumaya geldi. Tatillerde memleketinize gidip gelirken otobüslerde mutlaka elinizde bir kitap olsun ve yolculuk esnasında da kitap okuyun. Yanınızda mutlaka bir kitap taşıyın. Kendinize okuma alışkanlığı edinin. Duygusal zekanız ile entelektüel zekanız örtüşürse mükemmel bir insan olursunuz. Vatanınıza, milletinize faydalı, geçmişini bilen, tarihine sahip çıkan insanlar olarak ülkemize faydalı olursunuz” diye konuştu.
 
Sosyal ve iş hayatında başarılı olabilmek için gençlere tavsiyelerde bulunan Vali Yurtnaç daha sonra öğrencilerin sorunlarını dinleyerek Yozgat’a okumaya gelen her öğrencinin kendilerinin misafiri olduğunu, her türlü sıkıntılarında onların yanında olacaklarını sözlerine ekledi.